Podręczniki mówią nam, że nasz mózg jest źródłem wszelkich myśli. Podobnie jak komputer, uczymy się reagować i podejmować decyzje w oparciu o wcześniejsze programowanie i to, czego nauczyliśmy się w naszym środowisku
Jednak naukowcy tacy jak Henry Stapp (1999) z Lawrence Berkeley National Laboratory i Stuart Hameroff (1996, 2006) z University of Arizona, badając funkcje mózgu, nie postrzegają już myśli jako chemicznego przetwarzania neuroprzekaźników, jak stwierdzono w fizyce klasycznej
Pojawiły się teoretyczne KONCEPCJE, że przetwarzanie informacji przez mózg odbywa się poprzez procesy mechaniki kwantowej, w których sama świadomość jest postrzegana jako część drugiego pola kwantowego. Mechanika kwantowa uznaje również dwoistość cząsteczkowo-falową materii, gdzie fala może zawierać wszystkie dynamiczne informacje o układzie. Zrównana z rodzajem hologramu, całkowita informacja systemu jest dostępna w każdej części i istnieje w nielokalnym środowisku.
Pole świadomości
Konwencjonalne wyjaśnienia przedstawiają świadomość jako wyłaniającą się właściwość klasycznych działań, podobnych do komputera w sieciach neuronowych mózgu. Jeśli jednak myśl i pamięć powstają za pomocą procesów mechaniki kwantowej, być może będziemy w stanie przedefiniować granice naszego źródła informacji. Zamiast pamięci przechowywanej w fizycznych komórkach naszego mózgu, może ona istnieć jako pole falowe, w którym szeroki asortyment sieci białek, znanych jako tubuliny lub komórki piramidalne i astroglejowe w mózgu, jest odpowiedzialny nie tylko za uczenie się oraz funkcje poznawcze, ale także dla otrzymania informacji świadomości. Naukowcy sprzeciwili się temu poglądowi, ponieważ gdy dochodzi do urazu głowy w określonym obszarze, niektóre funkcje pamięci lub mózgu przestają być już dostępne. Tu rodzi się pytanie: – Czy uszkodzona tkanka przechowuje pamięć, czy po prostu odbiera informacje?
Badania dotyczące nowych obszarów świadomości mówią nam o tym drugim aspekcie. Stapp (1999) i Hameroff (2006) twierdzą, że świadomość jest częścią pola kwantowego. Mózg po prostu dekoduje lub obserwuje informacje z tego pola. Ogólnie rzecz biorąc, pewne komponenty komórkowe w mózgu mogą być ośrodkami przetwarzania informacji. Komórki piramidalne mogą działać jak komórki elektrokrystaliczne zanurzone w pozakomórkowych płynach tkankowych i w wodzie, podobnie jak oscylator ciekłokrystaliczny, w odpowiedzi na różne polecenia świetlne lub impulsy świetlne, które z kolei zmieniają orientację każdej cząsteczki i atomu wewnątrz ciała (Coetzee, 1994). Nie tylko piramidalne komórki mózgowe, ale także krew i inne komórki nerwowe, a nawet niektóre składniki komórkowe, takie jak mikrotubule lub DNA, mogą odgrywać rolę odbiorczą.
W rzeczywistości, według Piotra P. Gariajewa (zapis ang. Petera P. Gariaeva) i jego moskiewskich współpracowników (2000), DNA może być powiązane z tzw. genomem holograficznym, a holograf kwantowy oddziałuje z naszym DNA. Znajdujemy tutaj pojęcie genomu falowego, wymagającego kodowania sekwencji DNA do czasowych wzorców spójnych pól elektromagnetycznych, które tworzą bio-hologram reprezentujący informacje geometryczne. Systemy energetyczne istnieją w procesach życiowych, takich jak fotosynteza, chemiluminescencja i różne procesy komórkowe, z których wszystkie są procesami transdukcyjnymi, w których forma energii wchodząca do systemu transdukcji, różni się od formy energii opuszczającej system. Najwyraźniej naukowcy pracujący z polami kwantowymi zaczynają rozumieć ludzki biokomputer jako zaangażowany w wysoce wyrafinowane poziomy sieci, obejmujące siedem podstawowych poziomów rzeczywistości — od stanu stałego, przez ciecz, gaz, plazmę, próżnię i podstawowe pole świadomości, aż do zaawansowanej lub wyższej świadomości ewolucyjnej.