Porównuje się go do Rasputina, o czym zapewne decyduje zaniedbana broda, obsesja na punkcie mistyki i ezoteryki oraz zaskakujący wpływ na autokratycznego przywódcę Rosji, Władimira Putina
Promują go kontrolowane przez Kreml media, ma też silne powiązania z wojskiem. Przez wiele lat wykładał w Wojskowej Akademii Sztabu Generalnego, gdzie jego przekonania do dziś stanowią oś programu nauczania. Na Zachodzie taki filozof, wyrażający podziw dla Waffen-SS, zostałby natychmiast skreślony jako wariat. Jednak w Rosji funkcjonuje w roli doradcy wysokich rangą członków partii Jedna Rosja.
Koniec Rasputina był raczej dramatyczny, czy Aleksandr Dugin, bo o nim tu mowa, zniknie ze sceny politycznej w podobny sposób? No cóż, świat byłby wówczas na pewno bezpieczniejszy, gdyż przypominający mnicha, charyzmatyczny ideolog ma tylko jedno marzenie: zniszczyć tę planetę w apokaliptycznym konflikcie przywodzącym na myśl Armagedon.
Rosyjski niedźwiedź zerwał kajdany, zerwał kaftan bezpieczeństwa, wyczołgał się z legowiska na otwartą przestrzeń i teraz, niczym wędrująca bestia, będzie przemieszczał się po kontynencie euroazjatyckim. Obecnie nikt tego nie zatrzyma. Ani piąta kolumna, ani agenci wpływu, ani eksperci, ani europejski system wartości, ani obrońcy praw człowieka. Nic nie może go teraz powstrzymać poza siłą woli.
Rosjanie powstali, wszyscy to rozumieją… Kiedyś mogliśmy tą drogą dotrzeć do Paryża. Byliśmy w stanie przemierzyć ponad połowę Europy, patrząc na nią spokojnie, jako terytorium nam należne. Możemy to zrobić jeszcze raz. Rozumiem, że dla wielu nie jest to temat wygodny. Ale – z drugiej strony – co jeszcze da się uczynić w obliczu eskalacji wrogości pomiędzy dwoma supermocarstwami?
Aleksandr Dugin
Upadek komunistycznych rządów w ZSRR i rozpad ogromnej federacji na 15 odrębnych państw zdawał się zwiastować kres ideologii bolszewizmu.
Kolejne lata doprowadziły do całkowitej erozji myśli marksistowskiej i leninowskiej, a zarazem spowodowały, że prawosławie stało się na powrót religią dominującą w Federacji Rosyjskiej. Jednak marzenia o wielkiej Rosji wciąż pozostały żywe w społeczeństwie i wkrótce znalazły ujście w pracach i teoriach Aleksandra Dugina – politologa i filozofa, którego książki z miejsca zdobyły sobie uznanie nie tylko we Wschodniej, ale też w Zachodniej Europie.