Według statystyk, jedna trzecia lekarzy w Wietnamie stosuje tradycyjną medycynę naturalną zwaną Dong Y. Działają instytuty i szpitale, w których stanowi ona podstawę leczenia. W tamtejszym społeczeństwie powszechna jest też świadomość, że zdrowie można sobie zapewnić przez właściwe odżywianie. Nic dziwnego, że kuchnia wietnamska posiada wysoką renomę na całym świecie, również w Polsce. Docenia się także poszukiwanie wewnętrznej harmonii
Wietnamczycy przejęli najbardziej prozdrowotne elementy kuchni chińskiej, a w okresie kolonialnym – francuskiej, wzbogacając w ten sposób własne tradycje żywieniowe. Tamtejsza dietetyka może być dobrym przykładem dla Polaków.
W kulturze tego kraju jedzenie oraz picie jest sztuką, a nie tylko sposobem zaspakajania głodu i dostarczania pożywienia. Posiada też ścisły związek ze stylem życia i tradycjami narodowymi.
Równowaga elementów przyrody podstawą diety
W kuchni wietnamskiej odżywianie podporządkowano zasadom równowagi żeńskiego elementy przyrody (Am) oraz męskiego (Duong), idei pięciu smaków i Prawu Przemian (Ngu Hanh). Artykuły spożywcze o największej zawartości energii Am to: alkohol, olej, drożdże, miód, śmietana i masło, natomiast najbogatsze w energię męską Duong są: jaja, mięso, drób, sól, ryby i sery.
Produkty typu Am możemy równoważyć przez długie gotowanie w małej ilości wody, smażenie lub pieczenie, aby zyskały przez to więcej pierwiastka męskiego. Z kolei wypicie zimnego napoju po ciepłym posiłku dostarcza dodatkowo energii Am.