Szukanie czegokolwiek w innym człowieku stanowi nasz zysk.
Co nas przyciąga do drugiego człowieka? Czasem uroda, powierzchowność. Niekiedy sposób bycia, humor, cechy charakteru lub podobieństwo przekonań czy uprawianych profesji. Bywa, że imponują nam krańcowo odmienne od własnych umiejętności, talenty tego drugiego, tworząc nadzieję na poszerzanie wiedzy o rzeczywistości. Ciekawość odczuwania innych pomaga zgłębić prawdę o własnym wnętrzu, jego walorach i małościach, ułatwia przemiany, budowanie lepszego siebie
Szukam Człowieka!, co oszołomiłby mnie mądrością – zawołanie to sprawiło, że… spotkałam KOBIETĘ-LEKARKĘ o interesującej powierzchowności, niezwykłym duchu, ogromnej wiedzy medycznej.
Dr n. med. Danuta Myłek – specjalista alergolog i dermatolog, autorka unikatowych książek, które czytelnik pochłania z ogromnym zainteresowaniem: Alergia, jak dobrze żyć bez (1993), Oswoić alergie. Skąd się biorą uciążliwe dolegliwości i jak sobie z nimi radzić (2018) oraz Od lekarza do kucharza (2023). To lektury w jasny sposób przekładające medyczne definicje na porady praktyczne, a jednocześnie stanowiące podręczniki dla studentów czy lekarzy.
Dr Myłek nosi zasłużone miano jednej z najlepszych alergologów polskich, a niebanalny przebieg jej kariery lekarskiej to gotowy scenariusz na film.
Jako sześcioletnia Danusia, z bolącym zębem trafiła do przychodni stomatologicznej w Dęblinie. Dziewczynki nie przeraziło wiertło, ani ból borowania, bo uwiódł ją zapach gabinetu dentystycznego. Małolata następnego dnia samodzielnie opuściła przedszkole i przesiedziała kilka godzin w poczekalni przychodni, rozkoszując się zapachem wymykającym się z gabinetu stomatologa. Wtedy zdecydowała: Będę lekarzem. Obietnicę spełniła, wypełniając swoją profesję pasją. Talent, wrażliwość, konsekwencja przyciągały szczęśliwe zbiegi okoliczności. Była stypendystką Uniwersytetu Medycznego w Helsinkach, odbyła staż w Miami. Za pracę doktorską uzyskała prestiżowy dyplom im. prof. Tadeusza Obtułowicza za zasługi dla rozwoju polskiej alergologii. W 1995 r. została wybrana członkiem naukowym American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI) za wkład w rozwój światowej alergologii.
Pasja nosiła ją po świecie: Europa, Afryka (RPA, Maroko, Egipt), Bliski i Daleki Wschód (Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Singapur, Korea Południowa, Japonia, Indie), Australia, USA, Argentyna, Brazylia, Rosja, ale główna jej działalność – pół wieku (z przerwami na podróże w świat) to czas spędzony w Stalowej Woli. W stworzonej przez siebie Wojewódzkiej Przychodni Alergologicznej, chciała, aby na rzecz zdrowia pacjentów współdziałali lekarze specjalności, mogący uchwycić złożony obraz alergii płuc, górnych dróg oddechowych, chorób alergicznych dzieci, alergii skóry: pulmonolog, laryngolog, pediatra, dermatolog, alergolog. Gdyż niekonkurujący z sobą medycy, skupieni na jednym temacie, zachowują najwyższy wymiar człowieczeństwa. a wówczas problem choroby pacjenta rozwiązuje się niejako sam.