Kiedy Europa pogrąża się w zimowym mroku, w Andhra Pradeś, w strefie zwrotnikowej, zaczyna się jednocześnie wiosna i lato. Czerwona gleba jest miękka i ciepła – rozkwitająca po deszczach monsunowych – mieni się jak perski dywan od kwiatów, motyli i ożywionego ptactwa. Celem naszej podróży jest Aśrama założona wokół indyjskiej świętej Sri Ammy Karunamayi, która we wrześniu b.r. przyjedzie do Polski
Jedziemy do Andhra Pradeś – górskiego, dzikiego regionu nazywanego Ziemią Świętą Bharatu (nazwa Indii w sanskrycie). Ostatni odcinek drogi wiedzie przez odludny płaskowyż, w stronę rosnącego z każdym kilometrem łańcucha górskiego, przypominającego cielsko smoka. Pasmo to ciągnie się przez cały stan. Na południu, u podnóża Arunachali – najświętszej góry Indii, pod koniec XIX w. osiedlił się Bhagawan Ramana Maharishi (1879−1950). Bhagawan oznacza najwyższy osobowy aspekt Absolutu. Cel naszej podróży – aśrama – leży 200 km na północ, w pobliżu niewielkiej wioski Panchalakona, w dystrykcie Nellore, w pobliżu starej świątyni Wisznu Narasimhy.
Kultura indyjska ogniskuje się w aśramach, które pełnią funkcje religijne, oświatowe, kulturalne, fundują szpitale i organizują społeczność. Wiedza wypływa ze źródła ducha, nie z intelektu. Źródłem świata materialnego jest duchowość. Świat materialny jest efektem skrystalizowania świata duchowego. Dusza rządzi ciałem, nie na odwrót, jak ograniczeni percepcją pięciu zmysłów, zwykliśmy myśleć na Zachodzie. Dlatego do aśramu jeździmy po szeroko rozumiane uzdrowienie. Najlepszą medycyną jest medytacja, a lekarzem święty. Osoba święta jest czczona jako swarupa – uosobienie boga. Świętość jest wzorem dla ludzi świeckich, święta religijne są odwzorowywane w uroczystościach rodzinnych. Uzdrowieni, będziemy się starać odtworzyć właściwy porządek rzeczy w zaburzonym systemie, pozostając w łączności z Mistrzem, przez którego płynie łaska. Przyjeżdżają oni równie chętnie na Zachód, emanując miłościwym światłem na każdego, bez względu na religię. Spotkanie świętej osoby jest największą życiową łaską.
Narodziny Duchowe
Amma Karunamayi urodziła się w 1958 r. w Gudur, 9 dnia Nawaratri, któremu patronuje Saraswati – uosobienie i patronka sztuki oraz muzyki, nazywana żywą Wedą. Była piątym, najmłodszym dzieckiem w starym, bramińskim rodzie z Bangalore. Ramana Maharishi zapowiedział jej rodzicom przyjście na świat boskiej dziewczynki.