Czy grudniowa koniunkcja Saturna z Jowiszem w 2020 r. wyznaczyła początek osławionej Ery Wodnika? Oznaczałoby to, że świat, który znamy, odchodzi do przeszłości, a przed nami otwiera się nowa epoka. Nawet jednak, jeśli nie nastąpi świt kolejnej ery, nadejdą inne czasy. Wskazują na to cykle planetarne odkryte przez Albumasara
Albumasar, wybitny perski uczony, żyjący na przełomie VIII i IX wieku, był autorem wielu poczytnych dzieł, które miały olbrzymi wpływ na kształtowanie się średniowiecznej i renesansowej astrologii. Najbardziej znany z Wielkiego wprowadzenia do astrologii, napisał również, wydany w 1489 roku, traktat De magnis coniunctionibus, poświęcony analizie tzw. wielkich koniunkcji. Praca ta stanowi w istocie pierwszy w dziejach przykład historiozofii astrologicznej, w której poszczególne etapy dziejów świata zostały wprzęgnięte w cykle planetarne, a dokładnie w jeden, najważniejszy cykl koniunkcji Saturna z Jowiszem.
Albumasar uważał, że cykle te są odpowiedzialne nie tylko za biblijny Potop, lecz także upadek królestw, powstawanie dynastii, pojawianie się nowych sekt i religii, przewroty społeczne i kulturowe. Mówiąc językiem współczesnym, cykliczne koniunkcje Saturna z Jowiszem stanowią zapowiedź zmiany paradygmatu w odniesieniu do szeroko rozumianej kultury oraz zasad sprawowania władzy.