Uważana za jedną z największych katastrof w historii świata, erupcja Wezuwiusza, która miała miejsce w 79 roku n.e. we Włoszech, spowodowała zniszczenie starożytnego miasta Pompeje, na południu kraju, dziś Parku Archeologicznego.
Od wielu lat badacze starają się odzyskać obiekty z tamtego okresu, próbując odbudować miejscowe dziedzictwo materialne. Teraz, wraz z postępem technologicznym robotyki i sztucznej inteligencji, proces ten nabrał rozmachu
Jak się okazuje, nowy projekt w Parku Archeologicznym w Pompejach będzie wykorzystywał roboty, skanery i technologię 3D do renowacji artefaktów zniszczonych przez działania Wezuwiusza i kolejne katastrofy. Pierwsze testy zostaną przeprowadzone na freskach Casa dei Pittori al Lavoro, w Insula dei Casti Amanti, miejscu, które zostało poważnie zniszczone, nie tylko w wyniku erupcji wulkanu, ale także podczas bombardowań w czasie II wojny światowej.
Od 2018 roku obszar ten jest badany przez grupę ekspertów w dziedzinie malarstwa ściennego na Uniwersytecie w Lozannie w Szwajcarii, pod kierunkiem prof. Michela E. Fuchsa.
Program, o jakim mowa, obejmie także freski w Schola Armaturarum, budynku zbudowanym kilka lat przed erupcją, mieszczącym wówczas siedzibę ważnego stowarzyszenia o charakterze wojskowym, o czym świadczą przedstawienia trofeów z bronią. Gmach ten zawalił się w 2010 roku i jak dotąd nie został odrestaurowany w całości.
Projekt RePAIR (ang. Reconstruction of the Past: Artificial Intelligence and Robotics meet Cultural Heritage) funkcjonuje we współpracy z zespołem prof. Fuchsa, jak też jednostkami badawczymi z Niemiec, Izraela, Portugalii i innych regionów Włoch. Wykorzystuje on roboty z czujnikami o najwyższej klasie, by uniknąć uszkodzenia historycznych artefaktów. Są one w stanie zdigitalizować odkryte fragmenty, zidentyfikować je za pomocą systemu skanowania 3D i poznać ich dokładną lokalizację, dzięki czemu każdy element perfekcyjnie trafi na swoje miejsce.
Zdaniem naukowców zaangażowanych w projekt RePAIR, jest to pierwszy przypadek zastosowania tego typu zaawansowanej technologii na stanowisku archeologicznym.
/woch/