Rekomendacja miesiąca 9/2013

Tysiąc i Jedna Noc z SzeherezadąTysiąc i Jedna Noc z Szeherezadą
Przekład: Marian Leon Kalinowski i Robert Reuven Stiller
Wydawnictwo KOS, Katowice 2013

Patronat medialny: Nieznany Świat

No to będzie się działo, oj będzie. Z parotygodniowym poślizgiem (zobacz reklamę na tylnej okładce 5/2013) do rąk czytelnika trafił wreszcie absolutny bestseller - najstarsza i nieocenzurowana (z położeniem akcentu na słowo niecenzurowana właśnie) legendarna książka stanowiąca jej arabską wersję z XV wieku, którą w 1983 r. odtworzył i wydał Mushin Mahdi. Blisko 700-stronicowy tom, o czym nie trzeba przekonywać, zawiera mnóstwo erotycznych smakowitości.

Nieocenzurowana wreszcie Szeherezada (która - przypomnijmy - na własne życzenie stała się nałożnicą kalifa, godząc się, że po jednej spędzonej z nim nocy poniesie śmierć, gdy tymczasem jej kunszt zdołał sprawić, że zachęcony kalif chciał spędzać z nią kolejne noce) mówi dużo i namiętnie, król zaspokaja bez skrępowania swoją chuć w różnych układach i, by tak rzec, pozycjach, noce są, a jakże, ponumerowane (kończy się na dwieście osiemdziesiątej drugiej), a wszystko przesiąknięte jest do cna klimatem Orientu i światową sławą Baśni z tysiąca i jednej nocy, którą Robert Stiller nazywa odwiecznym czytadłem.
Jest oczywiście pewien czający się w tle dylemat związany ze znanym powszechnie humanizmem jaki cechuje kulturę arabską w kwestii poszanowania godności i praw kobiet :), a który w konkretnym przypadku objawia się ekspediowaniem przez jurnego kalifa kolejnych mnałożnic – po spędzeniu z każdą z nich nocy – na tamten świat, zanim Szeherezadzie uda się przerwać tą fatalną serię. Nie zmienia to faktu, że fabuła, o jakiej mówimy wraz ze wspomnianym osobliwym konterfektem weszła do kanonu światowej klasyki literackiej. Warto więc po ów szczególny rarytas - który Nieznany Świat zdecydował się objąć patronatem medialnym - pobiec do księgarni, wcześniej zaś zarezerwować dla niego odpowiednio dużo miejsca na półce, bo objętość tej edycji to parę innych woluminów.

Recenzja: Nieznany Świat 9/2013

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.