Księga Duchów

Księga DuchówKsięga Duchów
Allan Kardec

Oficyna Wydawnicza RIVAIL, Warszawa 2012

Na rynku wydawniczym pojawiło się właśnie, opublikowane staraniem polskich spirytystów, nowe tłumaczenie Księgi Duchów - sztandarowego dzieła Allana Kardeca. W momencie, gdy Francuz tworzył tę książkę, miał 53 lata i za sobą długi okres życia, w którym obchodził się bez wiary w aktywność zaświatów. Wszystko zmieniło się, gdy wziął udział w pewnym seansie spirytystycznym.

Człowiek, który wcześniej twierdził, że miejsce wirujących stolików jest co najwyżej w bajkach, teraz pisał z odcieniem szacunku: skakały i biegały, a działo się to tak, że nie można było mieć żadnych wątpliwości.
Urodzony w 1804 roku w Lyonie Hippolyte Léon Denizard Rivail - bo tak brzmi prawdziwe nazwisko autora - od najwcześniejszych lat wykazywał nieprzeciętny talent do nauki. Jego otwarty umysł kazał mu zgłębiać wciąż nowe kierunki: studiował astronomię, fizykę, chemię. Pracę doktorską obronił z medycyny. Był autorem ponad dwudziestu podręczników, m.in. z dziedziny reformy edukacji, matematyki i gramatyki.
Jako nauczyciel i scjentysta Rivail nie poszukiwał w spirytyzmie sensacji. Uznając kontakty z duchami za fakt empiryczny pragnął szaleństwo stolików poddać analizie naukowej. Marzyła mu się synteza tego, co - jak uważał - w postaci rozproszonych informacji dociera na Ziemię z zaświatów. Święcie wierzył, że kontaktom z duchami można nadać ramy doktryny naukowej, jeśli wcześniej usuniemy z wiary ludzkiej wytwory przesądu i ignorancji. Taki był cel jego pracy i idea przewodnia książek - wznowionej właśnie Księgi Duchów, a także Księgi Mediów, Ewangelii według Spirytyzmu i innych. Gdy praca, o której mowa, ukazała się we Francji w 1857 roku, nikt zapewne nie przypuszczał, że zapoczątkuje ona nowy kierunek w filozofii, który ostatecznie wpłynie na losy milionów ludzi.
Księga Duchów to niecodzienny dialog, liczący 1019 pytań i tyleż samo odpowiedzi. Niecodzienny - gdyż adresatami pytań nie są osoby z krwi i kości, a bezcielesne duchy. Jeśli założyć, że egzystowały one na Ziemi, po czym poznały tajemnicę śmierci, życie w zaświatach oraz prawa reinkarnacji, zaiste trudno wyobrazić sobie lepiej poinformowanych interlokutorów. Dlatego nie może nas dziwić, iż dialog dotyczy kwestii najważniejszych - zagadnień od wieków zgłębianych przez filozofów, teologów, ezoteryków. Pytań takich, jak: Dlaczego ludzie cierpią? Czy modlitwa czemuś służy? Jak wygląda niebo i piekło? Czy istnieje życie poza Ziemią?
Księga Duchów m.in. odrzuca koncepcję wiecznego potępienia, negatywnie ustosunkowuje się do kary śmierci i opowiada się za równouprawnieniem płci - co w kontekście daty jej powstania trzeba uznać za zamysł niezwykle postępowy. Praca Kardeca przyczyniła się do rozpropagowania filozofii spirytualistycznej zakładającej, że to duch stanowi substancję wszelkiej rzeczywistości. Nie podlega też kwestii, że ogromny wysiłek analityczny, włożony w oddzielenie rzeczy zaciemniających obraz od tych wydających się istotą spirytyzmu, zaowocował przedstawieniem w miarę spójnej koncepcji. Obecnie spirytyzm kardecjański ma największą grupę wyznawców w Ameryce Łacińskiej i na Filipinach. Funkcjonuje jednocześnie, m.in. - jak się okazuje - w Polsce.

Recenzja: Nieznany Świat 8/2013

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.