Rekomendacja miesiąca 1/2013

Rozmowy z AniołamiRozmowy z Aniołami
Dokument spisany na Węgrzech przez Gittę Mallasz
Wydawnictwo SARNA, Włocławek 2012

Niezwykła i głęboko poruszająca książka wyróżniająca się w obrębie obfitej literatury angelologicznej i stanowiąca pierwszy polski przekład europejskiego bestsellera Dialogues avec l’Angel. Autentyczne losy jej bohaterów zostały bowiem w tym przypadku wpisane w czas II wojny światowej i holocaustu, kiedy to czwórka młodych artystów, a jednocześnie bliskich przyjaciół, poszukując własnej drogi duchowej, styka się ze świetlistymi istotami, które prowadzą ich przez siedemnaście miesięcy znaczonych okresem nazistowskiego okrucieństwa.

Niestety, troje odbiorców anielskich przekazów nie przeżyje okupacji i zginie w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. Z całej czwórki ocaleje tylko właśnie Gitta, niegdysiejsza węgierska mistrzyni w pływaniu, a późniejsza utalentowana i wielokrotnie nagradzana graficzka – jedyna w tym gronie, która nie miała żydowskiego pochodzenia (urodziła się w Londynie, później zaś zamieszkała w Budapeszcie). Po wyemigrowaniu w 1960 r. do Paryża zdecyduje się przerwać wieloletnie milczenie i opowiedzieć piórem historię spotkań z pogranicza światów, które była w stanie odtworzyć na podstawie sporządzanych na bieżąco od 1943 do końca 1944 r. notatek.

Dodajmy też i to, że Gitta Mallasz, która zmarła w 1992 r. i została niedawno pośmiertnie odznaczona medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", nigdy nie pozwalała się nazywać autorką Rozmów z Aniołami, podkreślając, że jest tylko "skrybą" tego, z czym obcowała i w czym uczestniczyła. Jej książka stanowi bezcenny zapis transcendentalnych dialogów, a jednocześnie hołd złożony pomordowanym przyjaciołom.
Jak pokreślił Robert Hinshaw, autor przedmowy do angielskiego wydania Rozmów z Aniołami - znaczenie edycji, którą sygnalizujemy, polega na tym, że z jednej strony, jest ona świadectwem nieludzkiego czasu, z jakim Gitta i jej przyjaciele musieli żyć, z drugiej zaś, dowodem istnienia życia w jego różnych przejawach i wymiarach. Anioły - jak czytamy - nauczyły Gittę i jej przyjaciół - i nadal uczą nas - że życie ziemskie jest tylko częścią całości. Kiedy to sobie uzmysłowimy, śmierć przestaje być czymś, czego należy się bać. W miarę, gdy stajemy się świadomi tego, co w nauczaniu aniołów jest „Światłem” - dowiadujemy się, że wieczne jest nie to, co się wiecznie powtarza, ale to, co „wiecznie nowe”. Aniołowie mówią nam, że im więcej światła jesteśmy w stanie unieść, tym stajemy się bardziej świadomi i bardziej zbliżamy się do naszego „szczytu”, miejsca spotkania z naszym aniołem. Jednocześnie anioł stara się zstąpić z góry, aby się z nami spotkać w tym samym punkcie. Tak więc nie jesteśmy osamotnieni w tym wysiłku, nawet jeśli sposób działania jest bardzo indywidualny. Jak każdy z nas przechodzi przez to doświadczenie, nie ma znaczenia: ważne jest tylko, że to robimy, każdy na swój niepowtarzalny sposób.

Legendarna Elisabeth Kübler-Ross - autorka serii znanych na całym świecie książek poświęconych związkom życia i śmierci napisała, że dialogi z Aniołami spisane przez Gittę Mallasz mogłaby czytać nieustannie. Nigdy się nią nie męczę - stwierdziła, dodając: - Dziękuję, dziękuję, dziękuję.

Recenzja: Nieznany Świat 1/2013

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.