Rekomendacja miesiąca 12/2012

Cialo kobietyCiało kobiety, mądrość kobiety. Jak odzyskać i zachować fizyczne i emocjonalne zdrowie
Dr Christiane Northrup
Zacharek Dom Wydawniczy, Warszawa 2010

Zdrowie kobietyZdrowie kobiety. Praktyczny przewodnik po wszystkich fazach cyklu życiowego kobiety
Gillian McKeith
Rebis, Poznań 2012

Na początek trzeba lojalnie uprzedzić Czytelników, że w przypadku pierwszej z sygnalizowanych tu pozycji (której omówienie ukazuje się niestety z opóźnieniem, spowodowanym niepoinformowaniem naszej redakcji przez wydawcę o jej ukazaniu się) już tylko pobieżne przejrzenie tego, liczącego ponad 800 stron tomu, zdaje się wskazywać, iż mamy do czynienia z prawdziwą rewelacją.

Dr Christiane Northrup jest amerykańską ginekolog i położną z długoletnim stażem, która, nie zadowalając się klasycznymi sposobami terapii, postanowiła szerzej i głębiej spojrzeć na tematykę zdrowia i uzdrawiania. Dzięki temu, także na podstawie własnych bolesnych doświadczeń, stworzyła (i opisuje to właśnie w rzeczonej pracy, będącej swoistym opus magnum) już nawet nie kolejną holistyczną metodę, lecz de facto oświeconą medycynę kobiet. Trudno znaleźć lepsze określenie dla połączenia z jednej strony, potężnej dawki wiedzy z zakresu fizjologii i etiologii chorób, a z drugiej, głębokich rozważań na temat psychologiczno-antropologicznych (tak!) aspektów zdrowia i jego zaburzeń. Nie dziwi zatem fakt, iż książka ta doczekała się już w USA kolejnych czterech wydań.

Bo i w której z podobnych tematycznie edycji znajdziemy sekwencję (Od zewnętrznej kontroli do wewnętrznego przewodnictwa) dotyczącą społecznego mitu patriarchatu, wraz z ukazaniem i obaleniem wynikających zeń błędnych, chociaż powszechnych, przekonań (Choroba jest wrogiem, Medycyna jest wszechmocna, Ciało kobiety nie jest normalne)? Tamże możemy przeczytać też o odzyskiwaniu władzy nad sobą czy uzdrawianiu emocjonalnego bólu (oraz jego fizycznych następstw). A kto dotąd był gotów (patrz rozdział Kobieca inteligencja i nowy sposób uzdrawiania) scharakteryzować pola i systemy energetyczne, w tym rolę poszczególnych czakr ciała subtelnego oraz ich wpływu na psychofizyczną całość organizmu, i to w powiązaniu z energią Ziemi (tak!)? Do tego dodajmy jeszcze rozważania na temat cielesności przekonań lub roli snów i intuicji, składających się na to, co autorka określa jako wewnętrzne przewodnictwo. Niezwykłe - nieprawdaż?

Natomiast najobszerniejsza część II - Anatomia kobiecej mądrości - to świetny wykład, drobiazgowo omawiający żeńską fizyczność: cykl menstruacyjny, składowe systemu płciowego - od macicy do piersi - a także dotykające ich choroby, tudzież sposoby diagnozowania i terapii, zarówno akademickie jak i niekonwencjonalne, oraz przemiany hormonalne zachodzące przez cały okres życia kobiety. Co więcej, w przypadku każdego z wymienionych elementów ukazane jest również jego kulturowe dziedzictwo (!).

Ocena tak wielkiej dawki wiedzy w krótkim omówieniu jest siłą rzeczy niemożliwa. Warto jednak zwrócić uwagę, że dr Northrup poświęca należytą uwagę kwestiom bardzo intymnym, jak ciąża, poród i zagadnienie antykoncepcji, czy wręcz bolesnym – problemom seksualnym, doświadczeniu poronienia i aborcji. Mówi też o nowotworach czy chorobach serca i mózgu. Lekturze fachowych opisów cały czas towarzyszą historie kobiet, którym autorka w swej praktyce wskazała drogę (właśnie tak) do uporania się z problemami zdrowotnymi. Są to w istocie lekcje o mądrości ciała, czyli o związkach pierwiastka fizycznego i psychicznego skumulowanych w ludzkiej osobie.
Logicznym dopełnieniem pracy jest jej trzecia część: Program kobiecej mądrości prowadzący do pełni zdrowia i uzdrowienia, zapoznający Czytelniczki (i nie tylko) z serią kroków stanowiących kolejne elementy terapii, zarówno natury mentalno-emocjonalnej, jak i związanej z dietą lub mocą płynącą z ruchu. Jest tam też mowa o tym, jak optymalnie korzystać z opieki zdrowotnej, na przykład w kwestii wyboru osobistego lekarza. Całość wieńczy rozdział Uzdrawiając siebie, uzdrawiamy świat, gdzie znajdujemy m.in. pouczającą sekwencję Osobiste uzdrowienie jest planetarnym uzdrowieniem. Mamy więc tu do czynienia z dziełem, w całym znaczeniu słowa, wyjątkowym.

Z tego punktu widzenia książka Gillian McKeith – autorki kilku podręczników o zdrowym stylu życia, oraz znanego również w Polsce cyklicznego programu Jesteś tym, co jesz - ustępuje o parę długości swojej poprzedniczce, zarówno pod względem objętości, jak i ciężaru gatunkowego. Niemniej napisana jest fachowo i od serca, zatem dla pań, które z różnych przyczyn nie będą mogły przeczytać pracy dr Northrup, stanowi dobrą alternatywę. Madame McKeith zapewnia najpierw o radości bycia kobietą, po czym prezentuje własnych 10 zasad, które zapewnią poczucie siły i panowania nad sytuacją, czyli optymistyczne przesłanie dotyczące problemów z ciałem i możliwości zmierzenia się z nimi. Następnie przechodzi do zasadniczej części edycji omawiającej problemy zdrowotne, począwszy do swoistego bilansu wyjściowego (Pora zadać sobie kilka pytań), poprzez ABC wiedzy na temat żeńskich hormonów, aż po analizę kolejnych etapów życia kobiety, jakimi są: okres dojrzewania płciowego, okres rozrodczy, perimenopauza i postmenopauza, oraz związanych z nimi zagrożeń chorobowych, a także, co oczywiste, porad terapeutycznych. Autorka kładzie przede wszystkim nacisk na problem odżywiania się i suplementacji diety, niemniej nie brakuje też (popartych przykładami z praktyki) licznych wskazówek dotyczących higieny, ćwiczeń fizycznych, życia seksualnego, psychoterapii, a nawet znaczenia subtelnych energii.

Cóż można jeszcze dodać? Chyba tylko to, że prace, o jakich mowa, wraz z dotyczącymi tej tematyki, a znanymi już z łamów książkami dr Preeti Agrawal, dają do ręki każdej kobiecie prawdziwą broń czasów pokoju; możliwość świadomego samopoznania i wprowadzenia w życiu zmian, które uczynią je lepszym i pełniejszym.

Recenzja: Nieznany Świat 12/2012

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.