Przebudzenie istoty ludzkiej. Przewodnik po mocy umysłu

PRZEBUDZENIE ISTOTY LUDZKIEJ. Przewodnik po mocy umysłu
Barbara Berger
Laurum – MT Biznes, Warszawa 2012

Barbara Berger to przewodniczka duchowa, która nie jest związana z żadną konkretną tradycją ani religią. Opublikowała wiele książek, w których zajmuje się problemami z pogranicza psychologii oraz wiedzy duchowej (w Polsce ukazała się jedna z jej najlepszych prac: Odkryj w sobie siłę). Inspiracją do ich napisania były niełatwe doświadczenia życiowe autorki. Kiedy po rozwodzie, z dala od rodziny i przyjaciół, opiekowała się samotnie trójką dzieci, zaczęła stosować techniki, które pomogły jej przetrwać, a, co ważniejsze, stać się silniejszą osobą. Doświadczeniami, jakie zdobyła na życiowym zakręcie, dzieli się w licznych publikacjach książkowych traktujących o osobistym rozwoju.

W Przebudzeniu istoty ludzkiej Berger wychodzi z założenia, że szczęście jest uniwersalnym napędem, którego poszukuje każdy człowiek. A jeśli nawet deklarujemy, że szukamy oświecenia lub wyjścia z cierpienia, w istocie robimy to, gdyż wierzymy, iż w ten sposób otrzymamy szczęście. Dążymy do niego podświadomie i z żelazną konsekwencją.

We wstępie do książki możemy przeczytać: Najważniejszym pytaniem jest oczywiście sposób osiągnięcia szczęścia, którego poszukujemy. Dlaczego nie jesteśmy szczęśliwi w tym momencie? Dlaczego wierzymy, że musimy zdobyć rzeczy z zewnątrz, żeby być szczęśliwym? Dlaczego sądzimy, że właściwy partner, dobra praca, utrata wagi, ładne dzieci, zdrowie, pieniądze w banku, czy światowy pokój dadzą nam szczęście? Oto największe, odwieczne pytania. Jak osiągnąć szczęście? Innym sposobem na jego ujęcie jest – jak zakończyć cierpienie obecne w naszym życiu i w życiu innych ludzi? Tego dotyczyły odwieczne (…) poszukiwania. Jak znaleźć wyjście z cierpienia? Jak znaleźć drogę do szczęścia?

Autorka książki przyznaje, iż jednym z jej największych odkryć była konstatacja, że większość ludzi poszukuje szczęścia w niewłaściwym miejscu, to znaczy na zewnątrz (w otaczającym ich świecie). Tymczasem rzeczywistość wokół jest nietrwała i pełna zmian.

Być może wierzysz, że twoje szczęście zależy od zdrowia, zewnętrznych okoliczności, dobrego wyglądu lub kwoty pieniędzy, jaką masz w banku, ale to po prostu nieprawda. Twoje szczęście, którego szukasz, od niczego nie zależy, ponieważ ty sam już nim jesteś. Jesteś nim, w całości, w tym momencie! Teraz! - stwierdza Barbara Berger i konkluduje: Oznacza to, że możesz żyć szczęśliwie niezależnie od zewnętrznych okoliczności, ponieważ bez swoich wszystkich myśli i oczekiwań, bez myśli o „potrzebowaniu” czegoś, co uczyni cię szczęśliwym, odkryjesz szczęście bezwarunkowe, blask i radość, które są twoją najskrytszą naturą.

Książka Przebudzenie istoty ludzkiej omawia naturę naszej świadomości oraz mechanizmy działania umysłu. Autorka zakłada, że opierają się one na bezosobowych prawach, które każdy może poznać, zweryfikować i zrozumieć. Ten intelektualny wysiłek warto podjąć, jest on niezwykle opłacalny, ponieważ stanowi prawdziwy klucz do szczęścia.

Recenzja: Nieznany Świat 11/2013

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.