Zdrowie stwórz sam. Podręcznik przedłużania aktywnego życia bez leków i lekarzy

ZDROWIE STWÓRZ SAM. Podręcznik przedłużania aktywnego życia bez leków i lekarzy
Eugeniusz Gołybard
Wydawnictwo KOS, Katowice 2012

Specyficzna w stylu i treści książka z bardziej bliskiego wschodu, tym razem napisana przez ukraińskiego dziennikarza, będącego jednocześnie tłumaczem, nauczycielem, ekonomistą i inżynierem (!). Owa specyficzność polega na tym, że oprócz aspektu czysto poradnikowego (skierowanego zwłaszcza do osób w drugiej połowie życia) i porcji wiadomości z dziedziny fizjologii, w poszczególnych rozdziałach sygnalizowanej edycji nie brak ogólnych, humanistyczno-filozoficznych refleksji, które tworzą zapis osobistych zmagań autora z poważnymi chorobami (głównie układu krążenia), jakie udało mu się opanować dzięki regularnemu praktykowaniu systemu codziennego samouzdrawiania.

Podstawą wspomnianego systemu są dwie metody terapeutyczne. Pierwszą z nich opracował w latach 20-tych XX wieku (oczywiście po długich próbach i studiowaniu prawideł dawnej medycyny) Japończyk Kacudzo Nishi. W warstwie teoretycznej zasadza się ona na oryginalnym odkryciu, iż dla kondycji naszego krwioobiegu, a co za tym idzie, całego ciała, równie ważna jak serce jest sieć naczyń włosowatych, w praktyce zaś składa się z serii ćwiczeń fizycznych (jedno z nich sam E. Gołybard prezentuje na okładce, natomiast wszystkie zostały pokazane na ilustracjach oraz DVD dołączonym do aktualnego wydania książki), jak również opisów automasażu, wskazówek dotyczących odpowiedniego dziennego rytmu życia, warunków nocnego odpoczynku itp.

Druga metoda to sposób autoregulacji oddychania stworzony przez rosyjskiego lekarza dr. Konstantina P. Butejkę w celu skutecznego leczenia astmatyków, a w omawianej tu pracy rekomendowany jako dobrze sprawdzający się w przypadku chronicznego nadciśnienia. Warto też zwrócić baczną uwagę na sekwencję, w której mowa jest o sposobach zapobiegania udarom mózgu, a także łagodzeniu skutków tych niebezpiecznych zatorów krążeniowych, jeżeli już do nich doszło (jak miało to miejsce w przypadku autora). Na tym tle ostra filipika przeciwko paleniu tytoniu, zatytułowana Zapytaj siebie, czy jesteś rozumny – to w zasadzie tylko ozdobnik.

I to byłyby refleksje na tak, a teraz pora na drobne zastrzeżenia. Niektóre z prezentowanych ćwiczeń według systemu Nishiego wbrew pozorom mogą okazać się niełatwe do samodzielnego wykonania przez osoby w podeszłym wieku czy poważnie schorowane (uwaga ta dotyczy również asan hatha-jogi czy rytuałów tybetańskich). Z kolei omówiony dokładnie sposób odżywiania, jaki praktykują państwo Gołybard, jest niewątpliwie interesujący, ale trudno uznać go za wzór do naśladowania przez większość ludzi bez uwzględnienia osobistych potrzeb organizmu. Wątpliwości budzą również serwowane w książce wybrane przepisy na lecznicze mikstury, takie jak np. kwas sercowy (składający się z silnie działających ziół, w dodatku będących w Polsce pod ścisłą ochroną). Nie zmienia to faktu, że Zdrowie stwórz sam jest pracą bardzo wartościową i szczerą w swej wymowie, a w charakterze jej motta warto zacytować dobitnie zaakcentowaną przez E. Gołybarda opinię, iż: Samoleczenie to osobisty obowiązek każdego człowieka.

Recenzja: Nieznany Świat

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.