Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę

PrakritiPrakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę
Robert Svoboda
a-ajurweda.pl, Kraków 2013

Autor prezentowanej książki jako jeden z pierwszych ludzi z Zachodu uzyskał tytuł lekarza medycyny ajurwedyjskiej i otrzymał uprawnienia do praktykowania starożytnej sztuki leczenia, która zajmuje się zdrowiem fizycznym, psychicznym oraz duchowym. Warto też wiedzieć, że chodzi o jeden z niewielu systemów medycyny niekonwencjonalnej, który wykorzystuje chirurgię, a poza tym jest uznawany przez Światową Organizację Zdrowia.
W ciągu ponad dziesięciu lat spędzonych w kraju stu narodów, stu języków, tysiąca religii i dwóch milionów bogów Robert Svoboda zgłębił nie tylko tajniki ajurwedy, ale również jogi, tantry oraz innych tradycyjnych indyjskich nauk.

Od 1985 roku podróżuje po świecie, wygłaszając wykłady i nauczając. Jest też autorem kilkunastu książek.
Współczesna medycyna akademicka zdaniem bardzo wielu znawców zabrnęła w ślepy zaułek. Autor ma na ten temat sporo przemyśleń, którymi dzieli się z czytelnikami: Jedną z pierwszych rzeczy, których nauczyłem się w Indiach, było to, że medycyna jest sztuką. Wcześniej na życie patrzyłem mechanicznie. Ludzi uważałem za myślące maszyny, a chorobę i zdrowie za problemy inżynieryjne. Ajurweda nauczyła mnie, że terapia staje się leczeniem dopiero wtedy, gdy osoba uzdrawiająca jest w nią zaangażowana. Można malować obrazy, lepić garnki czy komponować utwory przez cały dzień, ale jeśli nie tchnie się życia w swoje dzieło, pozostanie ono zimne i martwe. Tym, co odróżnia prawdziwego artystę od zwykłego rzemieślnika, jest wiedza, jak ożywić własne dzieło. Artyści medycy, mężczyźni i kobiety, którzy łączą sztukę z wiedzą, tworzą dobrą medycynę. Medycynę, która dostrzega cierpiącego człowieka, a nie kolejny przypadek chorobowy.
Ajurwedyjskie podejście do leczenia polega na zindywidualizowaniu terapii. Prakriti to unikalne połączenie delikatnych, ledwie uchwytnych energii, które definiują budowę ludzkiego ciała w chwili narodzin. Określają również temperament oraz rozmaite skłonności. Prakriti stanowi pierwotną naturę człowieka. Rozpoznanie i zrozumienie, jakie cechy tworzą indywidualność jednostki, pozwalają człowiekowi zadbać o dobre samopoczucie, zdrowie, a także mądrze i harmonijne pokierować swym życiem.
Dyrektor Instytutu Ajurwedyjskiego w Albuquerque oraz nauczyciel autora prezentowanej książki, doktor Vasant Dattatray Lad ujął ten problem w następujący sposób: Sztuka leczenia opiera się w całości na znajomości prakriti, czyli indywidualnej konstytucji. Gdyby każdy z nas znał swoją konstytucję, mógłby na przykład zrozumieć, jaka dieta i styl życia są dla niego wskazane. To, co jednego ożywia, dla drugiego jest trucizną, a zatem znajomość prakriti jest absolutnie niezbędna, jeśli chcemy zapewnić sobie zdrowie, szczęście i równowagę.

Recenzja: Nieznany Świat 10/2013

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.