Namiętna obecność. Siedem cech przebudzonej świadomośći

Namiętna obecnośćNamiętna obecność. Siedem cech przebudzonej świadomości
Catherine Ingram
Wydawnictwo Biały Wiatr, Rzeszów 2013

Dla autorki tej intrygującej książki codzienność przez długi czas była pogonią za ekscytującymi doświadczeniami i ucieczką od cierpienia. Chciała odnaleźć ukryte sekrety życia, a w rezultacie zamieniła swą egzystencję w nieustającą gonitwę za umykającym celem. Jako osoba poszukująca duchowości, a zarazem dziennikarka, przez ponad dwadzieścia lat przeprowadzała wywiady z ludźmi wybitnymi, uważanymi za najmądrzejsze jednostki żyjące w naszych czasach. Catherine Ingram twierdzi, że udało się jej spotkać prawie każdego, kogo podziwiała i o kim myślała, że może ją czegoś nauczyć.

Wiele razy okrążyłam świat, czasami jako włóczęga dharmy, czasem jako wyluzowana dziennikarka, a niekiedy pierwszą klasą. Wędrowałam z plecakiem od Włoch po Indie, autostopem przez pustynię marokańską, pływałam z delfinami, kajakiem pomiędzy orkami i wielorybami, spałam pod gwiazdami w Afganistanie, zdobywałam szczyty w Argentynie, Szwajcarii i w Indiach. Jeździłam po zaminowanych drogach na granicy kambodżańskiej, skąd relacjonowałam działania wojenne i spotykałam się z wieloma współczesnymi nauczycielami duchowymi w najbardziej spokojnych miejscach na Ziemi. Pojechałam do Ladakhu w pierwszym roku, gdy został otwarty dla zwiedzających, spędziłam wiele nocy, oglądając palące się na stosach ciała w Indiach, śpiewałam Sziwie aż po świt w Benaresie, tańczyłam reggae do wschodu słońca na Jamajce.
Pogoń za intensywnością przeżyć sprawiła, że autorka książki odurzona halucynogenami obserwowała zaćmienie Księżyca z łodzi na południowym Pacyfiku, ale również z ośnieżonego klasztoru w Nowej Anglii, gdzie panowała wszechobecna cisza. Catherine Ingram brała też udział w dziesiątkach konferencji, czytała najważniejsze dzieła literackie i naukowe, poznawała tajniki duchowości w najbardziej egzotycznych miejscach naszej planety. Żyła pełnią życia, a mimo to przez cały czas miała poczucie, iż czegoś w tym wszystkim brakuje.
Problem polegał na tym - wspomina - że bez względu na to, jak bardzo czułam się nasycona i ożywiona w chwilach głębokich doświadczeń, ten stan nie był trwały. Tak jak głód, który pojawia się w kilka godzin po wyśmienitym posiłku, czy pragnienie, które przychodzi wkrótce po jego ugaszeniu, doświadczenie spełnienia było ograniczone czasem. W głębi siebie tęskniłam za satysfakcją, której nie złagodzi czas, ale znajdowałam jedynie zestaw doświadczeń, które miały swój kres.
Szaleńczy wyścig w poszukiwaniu doznań i nowych doświadczeń zakończyło dopiero spotkanie z nauczycielem Poonjaji. Autorka książki uświadomiła sobie, że to właśnie owa pogoń za umykającym, nieokreślonym spełnieniem jest jej największym problemem.
A co, gdybyś zdał sobie sprawę, (...) że jedyne, co jest ci potrzebne do doświadczenia życia to "bycie żywym"? (...) W najodleglejszych zakamarkach nas samych istnieje spokój – niezmienny i wieczny. Był tam zawsze w trakcie naszych poszukiwań i pragnień, tak samo jak we wszystkich innych wydarzeniach naszego życia. Owo miejsce spokoju, to doświadczająca w milczeniu świadomość, której nic nie zakłóca, bez względu na to, co się dzieje.
Książka Catherine Ingram opowiada o przebudzonej świadomości i jej siedmiu jakościach: Ciszy, Wrażliwości, Ucieleśnieniu, Autentyczności, Wnikliwości, Zachwycie i Zadziwieniu. Są one znane doskonale każdemu człowiekowi, ale często ich nie dostrzegamy, pławiąc się w codziennej materialnej rzeczywistości lub obsesyjnie poszukując rozwoju duchowego. W przebudzonej świadomości te cechy towarzyszą nam na co dzień. Pochodzą bowiem z wrodzonej mądrości i prowadzą nas przez życie lepiej, niż najbardziej wyrafinowana oraz subtelna filozofia. Dlatego też podczas lektury nie trzeba męczyć się, zapamiętywać oraz pojmować intelektualnie treści zawartych w książce. Namiętna obecność jest według autorki jedynie przypomnieniem tego, co każdy z nas już od dawna w głębi serca czuje i wie.

Recenzja: Nieznany Świat 9/2013

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.