Kiedy w latach 50. ub. stulecia dr Johanna Budwig rozpoczynała badania na zlecenie niemieckiego rządu, których celem było poznanie, jaki wpływ na zdrowie człowieka mają farmaceutyki oraz wysoce przetworzona żywność, nikt nie mógł przypuszczać do jak istotnych, ale zarazem kontrowersyjnych wyników doprowadzą
Doktor Budwig (1909−2003) dokonała bowiem następującego odkrycia: kwasy tłuszczowe typu trans, które powstają wskutek technologii utwardzania tłuszczu w produkcji takich artykułów jak np. margaryna, wywołują i pogłębiają choroby nowotworowe oraz schorzenia układu krążenia.
I cóż się okazało? To przełomowe odkrycie, o kapitalnym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia, dla samej badaczki miało negatywne konsekwencje zawodowe (sic!). Została ona bowiem zwolniona z instytutu, w którym prowadziła prace. Co więcej, również inne placówki naukowe nie chciały zatrudnić uczonej, znanej z bezkompromisowego dążenia do prawdy. Nie pozostawało więc nic innego jak kariera prywatnego badacza, który działa i publikuje na własny rachunek. I taką drogę obrała.