Najskuteczniej można oczyścić wątrobę wiosną drugiego lub trzeciego dnia przed pełnią. Zanim do tego przystąpimy, powinniśmy najpierw wspomóc nerki (najlepszą porą na to jest zima), gdyż także one będą wydalały niepotrzebne produkty. Po wypiciu oliwy zarezerwujmy następny dzień na korzystanie z toalety
Przechodząc przez ten proces korzystałam z doświadczeń własnych, dr. Bruce’a Fife’a i G. P. Małachowa. Wykonałam 3 czyszczenia w odstępach kilkudniowych. Pozbyłam się zalegającej żółci, a w ostatnim mnóstwa zielonych (cholesterol) i brązowych (bilirubina), miękkich – od 1 cm do całkiem maleńkich – kamieni.
Do przeprowadzenia oczyszczania potrzebna będzie: oliwa z oliwek, sól gorzka (Epsom), świeży grejpfrut, kapsułki z L‑ornityną, kapsułki z ostropestem (lub inne wspomagające wątrobę: witamina B, A, C, E, kurkumina, pieprz czarny, ostropest plamisty, ziele karczocha, korzeń cykorii, ekstrakt tarczycy bajkalskiej, lecytyna, kwas alfa-lipidowy).
Nim rozpoczniemy oczyszczanie, pijmy przez 3–4 dni, 2–3 razy dziennie, przed lub zamiast posiłków, świeżo wyciśnięte soki z buraka lub marchwi (po 50 gramów), soku jabłkowego (200 gramów) z dodatkiem 20–30 kropli ekstraktu z hortensji.
Pierwszego dnia nie bierzemy żadnych suplementów ani leków. Posiłki powinny być bez jakiegokolwiek tłuszczu. O godz. 14:00 przestajemy jeść, pijemy tylko wodę. Około 17:00 zacznijmy rozgrzewać wątrobę termoforem lub poduszką elektryczną. O 18:00 i 20:00 pijemy po ¾ szklanki wody z 1 łyżką soli gorzkiej. Możemy dodać nieco witaminy C dla złagodzenia gorzkiego smaku.
O godz. 22:00, w ciągu kilku minut powinniśmy wypić połączoną oliwę z oliwek (150 ml) z sokiem z grejpfruta, a także połknąć pigułki z L‑ornityną, a następnie położyć się na plecach (ok. 20 minut) i aż do zaśnięcia nadal rozgrzewać wątrobę.
Dodatkowe rozgrzanie tego narządu można uzyskać biorąc do ust odrobinę ostrego pieprzu i przez kilka minut oddychać wyłącznie prawą dziurką nosa. Róbmy to powoli, regularnie, 4–6 razy na minutę, mocno uaktywniając przeponę. Zapewni to masaż organu, pobudzi krążenie krwi, przemyje go ze złogów i skrzepów. Efekt wzmocni wizualizacja pokazująca, iż wątroba rozgrzewa się do czerwoności.
Około 6:00 rano, po przebudzeniu, wypijmy ¾ szklanki wody z łyżką gorzkiej soli. Powtórzmy to dwie godziny później. Na pierwszy posiłek spożyjmy ½ litra soku marchwiowo-jabłkowego lub buraczano-jabłkowego w proporcji 1:5. Gdy pojawi się głód, możemy sięgnąć po gotowane warzywa, surówkę lub kaszę. Następnie można powrócić do normalnego jedzenia.
Niewykluczone, że pierwsze wypróżnienie będzie zawierać od 100 do 1000 kamieni, a nawet więcej. Razem z nimi żółć wyciągnie toksyny, które zostaną wypłukane do jelit, albo wydalone przez pęcherz moczowy.
Zaleca się zrobić lewatywę, ponieważ jeśli okrężnica nie usunie wszystkich toksyn, mogą zostać ponownie przyswojone.
Po zakończeniu oczyszczania przyjmujmy kapsułki z ostropestem lub inne suplementy wspomagające wątrobę, według wskazań na opakowaniu, zaczynając od mniejszej ilości i dochodząc do wskazanej. Po tygodniu lub dwóch można powtórzyć proces oczyszczania wątroby, a potem – jeśli uznamy to za konieczne – jeszcze raz.
Całkowite oczyszczenie osiąga się po 4–7 zabiegach, jednak gdy zastosujemy się skrupulatnie do wszystkich powyższych zaleceń, proces ten da się uskutecznić szybciej.
Prawidłowa praca wątroby jest nieodzowną częścią sprawnego funkcjonowania ciała. Jeśli chcesz pogłębić wiedzę na temat tego organu, w Księgarni-Galerii Nieznany Świat mamy również inne pozycje książkowe – znajdziesz je w naszej ezoterycznej księgarni stacjonarnej przy ul. Kredytowej 2 w Warszawie oraz w sklepie ezoterycznym online www.nieznany.pl: