Do zarażenia wirusem może dojść drogą kropelkową przez bezpośredni kontakt z jego nosicielem. Gdy chory kaszle, mówi, kicha czy zwyczajnie oddycha, zawarty w aerozolu (drobnych kropelkach wody) wirus jest wdychany przez osoby znajdujące się w pobliżu. Osiada on na różnych powierzchniach, z których przez zwykłe dotknięcie dłonią wirus może być przeniesiony w okolice nosa, ust czy oczu i w ten sposób doprowadzić do infekcji.
INNOWACYJNA FARBA
Ponad 7 lat temu specjaliści z dziedziny nanotechnologii opracowali farbę NoEM Electro Protector. Po nałożeniu na powierzchnię porowatą i ustaleniu się warunków termodynamicznych (temperatury, ciśnienia i wilgotności) jest ona kompozytem, który wykazuje dużą absorpcję dielektryczną związaną z niejednorodnością dielektryczną i elektryczną.
Okno częstotliwości tej absorpcji można dobierać do wymagań aplikacyjnych, zmieniając fazy składowe kompozytu, ich stosunki objętościowe oraz sposób łączenia faz.
Jak wynika z ostatnich doniesień, czas przetrwania mutacji Omikron okazuje się znacznie dłuższy niż innych mutacji SARS-CoV‑2 (na tworzywie sztucznym ok. 8 dni, a na skórze – ponad 21 godzin). Dlatego każda nowa możliwość ochrony jest ważna. Farba NoEM, której koszt i zastosowanie nie różni się od zwykłego malowania, jest doskonałym przykładem wykorzystania możliwości nowych technologii.
To innowacja z dziedziny technologii, która przez odpowiedni dobór komponentów, reaguje na zmianę wilgotności powietrza w pomieszczeniu i wciąga aerozol wraz z wirusami przez powierzchnię ściany do czasu, aż wilgotność ściany będzie w stanie równowagi z wilgotnością w pomieszczeniu.
INAKTYWACJA WIRUSÓW
W celu sprawdzenia, czy ściana pomalowana farbą NoEM Electro Protector może inaktywować wirusy typu SARS-CoV‑2, wykonano w laboratorium wirusologicznym firmy ProChimia Surfaces Sp. z o.o. serię eksperymentów.
Do przeprowadzenia analizy efektywności inaktywacji cząstek wirusowych, zastosowano referencyjnego wirusa BHV‑1, który podobnie jak SARS CoV‑2 jest wirusem osłonkowym, co determinuje jego odporność na środki wirusobójcze.
Zdolność badanego produktu do inaktywacji wirusa testowego BHV‑1 była określana na podstawie zmniejszenia jego miana zakaźnego, spowodowanego kontaktem z badanym materiałem.
Ściany pomieszczenia zamkniętego pomalowane farbą NoEM Electro Protector stanowią dodatkową ochronę przed infekcją wirusową dla osób przebywających w tych pomieszczeniach (np. mieszkania, klasy szkolne, szpitale, ośrodki zdrowia, kościoły, kina etc.). Nie zmieniają swoich właściwości w czasie, nie wymagają dodatkowego nakładu energetycznego ani specjalnego działania.
Farba NoEM Electro Protector już po 100 min. inkubacji z lizatem wirusowym, powoduje zmniejszenie jego miana zakaźnego w porównaniu z kontrolą o ponad 2 log, a po 24 godzinach o prawie 4 log tzn. ok. 99,99%.
Według analiz firmy ADR System, wirusobójczy mechanizm działania farby NoEM Electro Protector łączy się zwykle z efektem fotokatalitycznym tlenku tytanu. Jednak stwierdzona eksperymentalnie tak duża skuteczność tej farby w porównaniu do skuteczności innych tych zawierających TiO2, jest związana jeszcze z udziałem innego efektu. NoEM Electro Protector po nałożeniu na powierzchnię porowatą i ustaleniu się warunków termodynamicznych (temperatury, ciśnienia, wilgotności) stanowi kompozyt, gdzie największy udział w regulacji wilgotności w tym kompozycie oraz ustalaniu warunków termodynamicznych ma sól, która tworzy hydraty (odwracalne, o różnym stopniu uwodnienia).
Farba NoEM Electro Protector jest pierwszą farbą, która poprzez mechanizm związany z dużą stratnością dielektryczną kompozytu, stanowi barierę przed zmiennym polem elektrycznym. Przepuszcza stałe naturalne pole elektryczne Ziemi, nie jest klatką Faradaya, nie wymaga uziemienia, nie zakłóca sygnałów informatycznych niesionych na w.cz. typu Wi-Fi (2,5 GHz).
Wirusobójczy charakter ma natomiast pole elektryczne związane z absorbcją dielektryczną ładunku przestrzennego w kompozycie (Maxwella – Wagnera) oraz polaryzacji dipolowej. Użyte kompozyty są zastrzeżone w patentach międzynarodowych.
Technologia ADR zastosowana w farbie NOEM, może być implementowana również w innych wyrobach, o czym przekonać się można, w celu wprowadzenia takich produktów na rynek, kontaktując z jej wynalazcą, dr. Stanisławem Wosińskim, a także na: www.adr.com.pl, www.noem.co, gdzie opisany został mechanizm działania.
Dr inż. Stanisław Wosiński jest polskim naukowcem, wynalazcą, autorem Technologii ADR. Uzyskał tytuł doktora z nauk technicznych w dyscyplinie: inżynieria materiałowa, w specjalności materiały dielektryczne, fizyka ciała stałego.
Laureat prestiżowych nagród międzynarodowych, w tym Medalu Marii Skłodowskiej-Curie, przyznawanego w rocznicę odkrycia polonu i radu, czy nadanego ostatnio w Genewie, Złotego Medalu w dziedzinie: Ochrona Środowiska – Energie.
O farbę NoEM można również pytać w Księgarni-Galerii NŚ
ul. Kredytowa 2, Warszawa
e‑mail: bok@nieznany.pl
tel. 22 827 93 49
www.nieznany.pl