KGB i mumia Ozyrysa

Spis treści

Czy doczesne szczątki egipskiego boga Ozyrysa faktycznie znajdują się w tajnych magazynach KGB? Czy radzieccy archeolodzy dotarli do mitycznej komnaty wiedzy pozostawionej nad Nilem przez przybyszów z Kosmosu?

Odpowiedzi na te pytania udziela dokument filmowy zatytułowany The Secret KGB Abduction Files z 2000 r. w reżyserii Judy Luness. Został on pokazany przez kanał telewizyjny Sci Fi, należący do amerykańskiego koncernu NBC. W rolę narratora wciela się sir Roger Moore; stojąc na tle piramid aktor zdradza widzom niewiarygodne wprost tajemnice, a przedstawiona historia jest w istocie tak nieprawdopodobna, że przypomina kolejny film z serii Poszukiwacze zaginionej arki.

Okładka dokumentu "The Secret KGB Abduction Files"Autorka dokumentu wykorzystała fragmenty starych taśm filmowych zakupionych ponoć od człowieka mającego powiązania z rosyjską mafią, KGB oraz egipską policją. Dzięki temu możemy obejrzeć scenę zakupu i przekazania metalowych puszek z rolkami, jednak twarz tajemniczego sprzedawcy pozostaje ukryta w cieniu. Widać jedynie, że jest to ubrany na sportowo mężczyzna mówiący po angielsku z silnym rosyjskim akcentem. To, w jaki sposób zdobył nagrania pochodzące z najtajniejszych archiwów KGB, pozostaje tajemnicą. Jednak kierownictwo kanału Sci Fi zarzeka się, że nie ma tu mowy o żadnym oszustwie. Nabyte materiały – jak twierdzi – są autentyczne, gdyż sprawdzili je niezależni eksperci.

Poszukiwacze komnaty wiedzy

Wszystkie materiały pochodzące z tajnych radzieckich archiwów były opatrzone adnotacją „sowierszenno sekretno”Historia ta rozpoczyna się w okresie zimnej wojny. Trwa wyścig zbrojeń pomiędzy dwoma światowymi mocarstwami: Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim. Przywódcą ZSRR jest Nikita Chruszczow, który chce udowodnić, że przewaga militarna leży po stronie Kraju Rad. Oprócz jawnie realizowanych projektów wojskowych i naukowych istnieją także przedsięwzięcia tajne. Należą do nich badania prowadzone w laboratoriach i podczas wykopalisk archeologicznych. Otóż wywiad KGB poszukuje dawnej wiedzy oraz starożytnych artefaktów, które można by wykorzystać w rywalizacji z USA i w eksploracji Kosmosu. Właśnie dlatego pod koniec lat 50. ub. wieku Komitet Bezpieczeństwa Państwowego rozpoczyna prace w Egipcie w ramach tzw. Projektu Izida. Jego celem jest odszukanie legendarnych skarbów, które zostały dawno temu ukryte gdzieś nad Nilem przez skrzydlatych bogów przybyłych z nieba.

Kadr z filmu „The Secret KGB Abduction Files”W mitologii egipskiej ważne miejsce zajmował Ozyrys, bóg uważany za króla wieczności i nieśmiertelności, pan wegetacji oraz rolnictwa. Legendy opowiadają, że przybył on z gwiazd razem z innymi bogami. Gdy jego towarzysze odlecieli, pozostał na Ziemi, dzieląc się z ludźmi wiedzą, ucząc ich uprawy winorośli i zbóż, tłoczenia wina, pieczenia chleba, tkactwa, muzykowania, wykonywania praktyk religijnych, a nawet przygotowania się do życia po śmierci. Ostatecznie Ozyrys został zabity i poćwiartowany przez swego brata Seta, a potem zmartwychwstał dzięki interwencji siostry, jednocześnie małżonki Izydy, która poskładała jego ciało z osobnych kawałków. W ten sposób odzyskał życie i tron, lecz wolał pozostać królem umarłych.

Aby przygotować go do przebywania w ich krainie, Izyda zmumifikowała ciało męża. Podobno został pochowany wraz ze wszystkimi swoimi skarbami. Nie było to jednak złoto ani drogie kamienie, lecz wiedza prowadząca do nieśmiertelności.
Od tamtej pory Egipcjanie wierzyli, że zabezpieczenie zwłok przed rozkładem jest niezbędnym warunkiem zapewnienia duszy człowieka życia wiecznego – czytamy w Ilustrowanej encyklopedii mitów i legend świata Arthura Cotterella.
Lepili małe figurki Ozyrysa z mułu nilowego i umieszczali w nich ziarna zbóż. Kiełkowanie ziarna było symbolem zmartwychwstania – uzupełnia Manfred Lurker, autor Bogów i symboli starożytnego Egiptu.

Siedziba KGB na Łubiance w Moskwie. Czy właśnie tam ukryta jest mumia Obcego uważanego za Ozyrysa?KGB zainteresowało się tą legendą i postanowiło odszukać mityczną komnatę wiedzy, w której Izyda pochowała Ozyrysa. Komunistom sprzyjała sytuacja polityczna w Egipcie. W połowie ub. wieku wyzwalał się on spod wpływów brytyjskich. Oficerowie pod wodzą Muhammada Nadżiba i Gamala Abdela Nassera obalili króla Faruka I, a następnie przejęli władzę. W 1954 roku premierem został życzliwie nastawiony do ZSRR Nasser, który znacjonalizował Kanał Sueski, a w 1958 proklamował Zjednoczoną Republikę Arabską, jako państwo świeckie i socjalistyczne. W jej skład weszły Egipt i Syria.

Kraj ten na przełomie lat 50. i 60. otrzymywał z Moskwy ogromne środki finansowe w ramach tzw. pomocy dla Trzeciego Świata. Doskonale wyszkoleni radzieccy specjaliści pomagali zarówno w modernizacji egipskiej armii, jak i w budowie olbrzymiej Tamy Asuańskiej na Nilu. Dzięki temu bez najmniejszych obaw mogła tam działać cała armia mniej lub bardziej zakonspirowanych sowieckich agentów, którzy po przybyciu na miejsce penetrowali pustynię chcąc ustalić, w którym miejscu rozpocząć prace wykopaliskowe. Żeby zdobyć więcej danych, KGB werbowało informatorów i zakładało podsłuchy. Pluskwy i kable znajdowały się podobno we wszystkich ważniejszych urzędach Egiptu.

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.