W 2022 roku rozpocznie swe funkcjonowanie stacja kosmiczna zbudowana na orbicie wokółziemskiej przez Chiny. Tiangong, czyli Niebiański Pałac, stanie się miejscem, w którym naukowcy przeprowadzą ponad 1000 eksperymentów z różnych dziedzin nauki. Jeden z nich współtworzy polskie Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).
Wielomodułowa załogowa stacja kosmiczna została umieszczona na orbicie przez Chińską Republikę Ludową w kwietniu 2021 roku. Póki co, składa się ona z modułu mieszkalnego Tianhe (Harmonia niebios), mogącego pomieścić sześciu taikonautów. Uzupełniają go węzły cumownicze dla załogowych i towarowych statków kosmicznych, w których na orbitę już wkrótce dotrą zapasy towarów i paliwa.
W nowym roku do stacji dołączą kolejne dwa moduły – laboratoria: Wentian (Pytanie do Niebios) oraz Mengtian (Marzenie o Niebiosach). Ważnym elementem projektu okazuje się też teleskop Xuntian (Wartownik Niebieski) – autonomiczny, lecz mający ze stacją wspólną orbitę.
Zakłada się, że Niebiański Pałac będzie użytkowany przez 10 lat. Moduł główny zbliżony jest wymiarami oraz kształtem do rosyjskiej stacji Salut, jak też do głównego modułu Mira.
Chiński dom na orbicie posiada sieć Wi-Fi do połączeń bezprzewodowych. Każdy astronauta nosi słuchawki i mikrofon z przewodnictwem kostnym, co ułatwia komunikację. Na pokładzie znajduje się 120 różnych rodzajów żywności, wybranych na podstawie preferencji kulinarnych taikonautów. Podstawowe produkty, w tym wieprzowina w sosie czosnkowym, kurczak pung pao, wołowina z czarnym pieprzem, marynowana kapusta oraz napoje (różnorodne herbaty i soki), są uzupełniane przez przesyłki towarowe z Ziemi, docierające na stację statkiem Tianzhou. Świeże owoce i warzywa przechowuje się w chłodniach.
Jak zaznaczyła Huang Weifen – dyrektor techniczny systemu załogowego programu kosmicznego Chińskiej Republiki Ludowej –większość żywności jest przygotowana do spożycia w małych kawałkach, bez kości. Dodatki, takie jak np. sos z pieprzu syczuańskiego, używa się głównie dlatego, aby zrekompensować zmiany smaku, do jakich dochodzi w mikrograwitacji. Stację wyposażono w małą kuchnię do przygotowywania posiłków oraz pierwszą w historii lotów kosmicznych kuchenkę mikrofalową, dzięki czemu astronauci zawsze mogą liczyć na gorący posiłek.
Pomieszczenia mieszkalne dla członków załogi zawierają trzy oddzielne sypialnie, toaletę, prysznic oraz sprzęt do ćwiczeń. Kabiny są znacznie większe niż w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), wyposażone w szeroki podwójny materac, małe okno, słuchawki, wentylację i inne udogodnienia.
Jednym z planowanych na stacji doświadczeń jest POLAR‑2 – badanie polaryzacji rozbłysków gamma, których nie można obserwować na Ziemi. Eksperyment, pośród innych ośrodków naukowych, przygotowało polskie Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Będzie to kontynuacja projektu POLAR, przeprowadzonego w 2016 roku w chińskim laboratorium kosmicznym Tiangong‑2, które po zejściu z orbity, w lipcu 2019 roku spadło do południowego Pacyfiku.
/woch/