Aura na naszej planecie jest niezwykle zróżnicowana: od równika, poprzez strefy podzwrotnikowe, umiarkowane, aż po bieguny. Każdą z nich charakteryzują pewne zjawiska meteorologiczne, z którymi najczęściej je kojarzymy. Wydaje się, że w tej materii niewiele jest w stanie nas zaskoczyć. A jednak… na ziemskim niebie pojawia się magia oraz goście rodem z baśni i ludowych podań
Pogoda to określenie bardzo szerokie. W najbardziej potocznym rozumieniu, mówiąc o niej, mamy na myśli panującą temperaturę, zachmurzenie i ewentualność wystąpienia opadów. Osoby wrażliwe na zmiany pogody będą również śledzić m. in. dane dotyczące ciśnienia atmosferycznego. Poza wymienionymi czynnikami, warunki meteorologiczne określane są też przez wilgotność, natężenie promieniowania słonecznego, rodzaj występujących chmur, kierunek i prędkość wiatru, a także zjawiska atmosferyczne, np. burze. Samych wspomnianych opadów istnieje całkiem szeroka gama: deszcz, śnieg, grad, krupy, mgły, pył wodny, virga, rosa czy szron.
Pojęciem bardziej ogólnym wobec pogody jest klimat. Odnosi się on do całokształtu zjawisk meteorologicznych na pewnym obszarze w szerszych ramach czasowych. Możemy zatem mówić o klimacie śródziemnomorskim, umiarkowanym, czy też w skali globalnej. Ostatni kontekst stosuje się szeroko do określania tendencji zmian ogólnych warunków atmosferycznych, dotyczących całej naszej planety, związanych z obserwowanym ociepleniem i występującymi coraz bardziej ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.
Aura na naszym globie pozostaje mocno zróżnicowana: od mroźnych biegunów, po pustynie i tropiki. Generalnie wyróżnia się pięć stref klimatycznych – równikową, zwrotnikową, podzwrotnikową, umiarkowaną (ciepłą i chłodną) oraz okołobiegunową. Wszystkie je charakteryzuje w przybliżeniu przebieg równoleżnikowy. Występująca pogoda oraz zjawiska atmosferyczne są dla nich specyficzne, a zróżnicowanie w ich obrębie wynika najczęściej z bliskości mórz lub oceanów, ukształtowania powierzchni, pokrycia terenu czy wysokości nad poziomem morza.