Polecamy gorąco płytę zespołu LARUM, zatytułowaną „Mural”. Krążek ten nagrano w ciągu roku, w czasie trwania plandemii, a jego przesłanie dotyczy ludzkiej wolności i tego, co może sprawić, że ją utracimy.
W niektórych utworach występują gościnnie wokalistki: Sati Sauri (kompozytorka, skrzypaczka, a także wegetarianka i joginka), Gabriela „Gabe” Kupczyk – która rozpoczyna dopiero swą przygodę muzyczną, a także chór Sopocki Teatr Muzyczny Baabus Musicalis. W kompozycji „Świadomość” gra natomiast Leszek Możdżer – pianista jazzowy, który występował m.in. z Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim i Patem Metheny. Za całą produkcję oraz realizację albumu odpowiada Szwed Swd – znany raper i założyciel Hemp Studio.
Zanim album „Mural” trafił do sprzedaży, w sieci pojawiły się nagrania wypowiedzi różnych raperów, którzy odpowiadali na pytanie, czym według nich jest świadomość. Utwór o tym tytule, który zapowiadał „Mural”, zdaniem twórców ma zachęcać ludzi do filtrowania bodźców, które docierają do nas ze świata internetu i do mądrego weryfikowania informacji, którymi jesteśmy zasypywani.
Jak napisano w jednej z recenzji albumu: Bilon HG, Paprodziad i Szwed Swd [tworzący grupę LARUM – przyp. red.] po raz kolejny łamią muzyczne bariery i pokazują, że nawet na letnim, lekko brzmiącym podkładzie można dawać pozytywną energię w wartościowy sposób, wedle wyznawanych przez siebie zasad…
Album „MURAL”, promowany singlami pt. „Podziały”, „Świadomość” i „Kolory”, jest już dostępny do odsłuchu we wszystkich serwisach streamingowych. Zakupić można go na stronie internetowej www.larummural.pl oraz w salonach EMPiK w całej Polsce.
Włodzimierz Dembowski (pseud. Paprodziad) – niezwykle interesująca postać: wokalista, tekściarz, wolontariusz pracujący z autystykami, fan turystyki ekstremalnej, hodowca ekologicznego czosnku, który znany jest z tego, że od wiosny do jesieni chodzi boso – bardzo ładnie napisał o „Muralu” na swoim facebookowym profilu. Gdy któryś z recenzentów zarzucił twórcom, iż jest to najbardziej niedorzeczna płyta roku, odpowiedział: To zaszczyt! Bo co jest dorzeczne? Patologia, próżne słówka, sex, narkotyki, wóda, agresja, podziały i narzekanie… (…) My tych demonów nie dokarmiamy! Mówienie o sprawach ważnych jest nie na rękę systemowi… Zawsze tak było! Pozdrawiam niedorzecznych słuchaczy!
/woch/