Fascynuje, choć z medycznego punktu widzenia pozostaje zagadką. Dziś, stygmatyzowani przez wieki mańkuci stali się obiektem zainteresowania badaczy, którzy sugerują, że ich mózgi kryją wyjątkowy potencjał. Czy tak właśnie przedstawia się prawda?
Czy fakt, że Kuba Rozpruwacz był leworęczny oznacza, że jest to cecha okrutnych zabójców? Żeby się tego dowiedzieć przeprowadzono badania mające ujawnić korelację między skłonnością do przemocy a mańkuctwem. Inny mit mówi, że leworęczni osiągają pełnię szczęścia w erotyce. To akurat może być prawdą, gdyż 86 proc. tej populacji przyznaje się do osiągania głębokiej satysfakcji w życiu płciowym, podczas gdy tylko 15 proc. osób praworęcznych wyjawia, że te sprawy są u nich w normie.
Co może być tego przyczyną?
Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że dzieci leworęczne otrzymują w łonie matki większą ilość testosteronu. Nie wiadomo, co sprawia, że tak się dzieje, ale ok. siódmego tygodnia życia można to wyraźnie zaobserwować. Z kolei u mężczyzn-mańkutów badacze odnaleźli wiele cech kobiecych. Powszechnie sądzi się też, że leworęczne panie cechuje niezwykła elegancja i zmysłowy chód, przyciągający męskie spojrzenia.
Akira Wiberg z University of Oxford, razem z zespołem wykonał badania porównawcze genomów ok. 400 tys. osób z brytyjskiego banku genów – w tym 38 332 leworęcznych. W ich wyniku wykryto cztery geny mogące mieć związek z leworęcznością, z których aż trzy są mocno związane z rozwojem mózgu. Od 2002 r. badania prowadzi także Clyde Francks z Instytutu Maxa Plancka, który uważa, że gen LRRTM1, prawdopodobnie decydujący o preferencji wyboru dłoni, dziedziczy się po linii ojca.
Pomimo że genetycy poszerzają pole badawcze w tym zakresie, tak naprawdę wciąż nie mają wiele do powiedzenia. Domysłów i hipotez przybywa, ale to nie wystarcza. Czy jest zatem coś, co wiemy o leworęczności i praworęczności w stu procentach?