Nasz kraj, jak długi i szeroki, obfituje w miejsca pulsujące nietypową, osobliwą energią. Bez wątpienia należy do nich malowniczy Kraków, spowity niejedną tajemnicą. Nie raz umykał archeologom i badaczom jego historii, na przestrzeni dziejów opierał się wielu najazdom i do dziś zachwyca majestatycznym pięknem królewskiego niegdyś grodu
Według ustaleń radiestetów pod wzgórzem wawelskim znajduje się kilka silnych punktów promieniowania. Największe z nich zlokalizowano pod kryptą św. Gereona. Tędy również przebiega tzw. linia jerozolimska, której przypisuje się szczególnie dużą moc. Przyjmuje ona kierunek północno-zachodni, przez Częstochowę (Jasną Górę), Gniezno, Bornholm, dalej przez Szwecję, a w południowo-wschodnim biegnie przez Starą Zagorę w Bułgarii, do Jerozolimy.
O innych Krakowach i pochodzeniu nazwy
A gdyby zadać nieco przewrotne pytanie – gdzie leży Kraków? Zapewniam, że sprawa aż tak oczywista nie jest! Prawdopodobnie padłaby odpowiedź: Małopolska. Problem w tym, że nie jest ona wystarczająca i w żadnym wypadku precyzyjna! Bowiem siedziba legendarnego Kraka to tylko jedna z miejscowości, które chwali się rzeczoną nazwą. Wywodzą się one z tego samego źródła, co Kraków właściwy. Spójrzmy na mapę USA – Krakow odnajdziemy w stanach: Michigan, Missouri, Nebraska, Winconsin. Miasta o identycznej nazwie dopatrzymy się też w australijskim Queensland. Tak bowiem nazwali swoje osady imigranci z Polski.
Sprawa komplikuje się w przypadku miejscowości, w których w rdzeniu nazwy widnieje krak lub krok, i o których w żaden sposób nie można powiedzieć, aby miały cokolwiek wspólnego z mieszkańcami Małopolski i ich sentymentem do rodzinnych stron. Niektóre istnieją do dzisiaj, z innymi spotykamy się przy okazji przeglądania średniowiecznych dokumentów. Z kroniki czeskiego dziejopisarza Kosmasa dowiadujemy się o Krokowie w Czechach. Według jego słów, mieścina ta znajdowała się w lesie przylegającym do wsi Zbeczno. Obecnie na obszarze Republiki Czeskiej istnieją miejscowości Krakov i Krakoviec, uważane przez badaczy tematu za relikt polskiego osadnictwa jenieckiego. Z kolei w XII-wiecznych dokumentach odnajdujemy wzmianki o Krekowie (Crikow, Krakov), który znajdował się w miejscu obecnej dzielnicy Szczecina – Krzekowo. Krakowem nazywano również wsie ulokowane pod Ciechanowem i Sandomierzem. Stary Kraków – miejscowość o niewątpliwie średniowiecznej metryce znajduje się na Pomorzu, niedaleko Sławna. Wydaje się, że największe skupisko nazw miejscowości przypominających brzmieniem Kraków, to ziemie dawniej zamieszkiwane przez Słowian Połabskich. Na samej wyspie Uznam, niedaleko miejscowości Dargen, mieścił się majątek Crakow.
Krakow to również dzielnica Bergen (czyli słowiańska Góra) na wyspie Rugia. W tym miejscu zachowały się także ślady używania imienia Krak, widniejące na dokumencie z 1203 r. Największa miejscowość w Niemczech o krakowskiej nazwie to Krakowa am See (Meklemburgia). Licznych Krakowów doszukamy się również u Słowian Południowych – jeśli dać wiarę słowom legend tych narodów – są oni blisko spokrewnieni ze Słowianami Zachodnimi.