Jedną z przyczyn kolejnej fali powrotu do Junga stała się publikacja wspomnianej już wcześniej Czerwonej księgi w 2009 r.*. Przypomnę, iż dzieło, NIEDOSTĘPNE PRZEZ WIELE DZIESIĘCIOLECI, jest prywatnym zapisem dramatycznego przebiegu indywiduacji jej autora
Czerwona księga stanowi świadectwo eksperymentalnego wniknięcia w tajemniczy świat nieświadomości zbiorowej; nowatorski i pionierski sposób jej odkrywania przez Carla Gustava Junga. Świadectwo procesu wewnętrznej przemiany zapisywane i ilustrowane od roku 1913 do 1930, z przerwami. Ostatni niedokończony zapis datowany jest na 1959 r.
Notatki Junga, robione podczas eksperymentów z nieświadomością, są wstępem do jego psychologii analitycznej i jej fundamentem. Wizje i dialogi, psychiczne (i parapsychiczne) stany, których doświadczał stały się zaczynem nowatorskiej koncepcji, tak narodziła się terminologia jego dynamicznej myśli. Tajemnicze postacie Filemona, Eliasza, Salome, duchów i demonów, w miarę czasu zyskały status tzw. archetypów i kompleksów (pojęcia te ukształtowały się w wyniku wglądów). Archetypy to: Cień, Anima, Animus, Stary Mędrzec, Wielka Matka, Jaźń, indywiduacja, synchroniczność.