Można zaryzykować stwierdzenie, iż dzieje ludzkości to nic innego, jak losy wielu pokoleń. Zdumiewające jednak, jak bardzo marginalizowana jest rola naszych przodkiń, bez których tej historii tak naprawdę by nie było.
W prawie wszystkich religiach monoteistycznych Bóg został przedstawiony jako mężczyzna. Także starożytne legendy czy późniejsze zapiski kronikarskie snują jedynie opowieści o wojach, cesarzach, odkrywcach i innych przedstawicielach tej płci, pomniejszając znaczenie pań w dziejach cywilizacji. A jest ono z całą pewnością ogromne oraz trudne do przecenienia. Przez stulecia pozostając w cieniu mężczyzn, kobiety z wielkim trudem i determinacją zdobywały sobie prawo wykonywania rozmaitych zawodów
Od najdawniejszych czasów dostępne im zajęcia ograniczały się do prowadzenia gospodarstwa domowego, opieki nad dziećmi, drobnego handlu, pomocy przy uprawie roli, czy też wytwarzania odzieży. Mogły być nauczycielkami, pielęgniarkami, ewentualnie doglądać chorych. Jedyną profesją zarezerwowaną dla niewiast, było położnictwo.
Białogłowy w dawnych wiekach
Śledząc losy poszczególnych kultur, możemy też spotkać zgoła odmienne podejście do roli kobiet w ówczesnych społeczeństwach. U wielu ludów pierwotnych płeć żeńska miała bardzo wysoki status. Wokół niej koncentrowały się wspólnoty prehistoryczne. Matriarchat jest najprawdopodobniej najstarszą i najdłużej trwającą w pradziejach strukturą społeczną. Wynika to z faktu, iż właśnie płeć piękna wydaje na świat potomstwo i troszczy się o nie. Także Matkę Naturę kojarzono w kobiecością, tak samo bowiem rodziła i opiekowała się potomstwem, darząc je miłością. Ludzie czasów prehistorycznych, obserwując zmienność przyrody, odnaleźli analogię do zmieniającego się cyklu życia kobiety. Kapłanki pełniły ważne funkcje w życiu religijnym m.in. u Babilończyków czy Słowian.
Na przestrzeni dziejów największą estymą otaczano niewiasty w społeczeństwie egipskim. Cieszyły się one tam wieloma swobodami, były faktycznymi towarzyszkami życia swoich mężów, zajmowały też eksponowane stanowiska. Przykładem może być chociażby znana wszystkim Kleopatra, najsłynniejsza królowa kraju faraonów. Także kobiety etruskie osiągały wysokie pozycje, rzadko spotykane w ówczesnej Europie. Posługiwały się własnym imieniem i nazwiskiem, potrafiły czytać i pisać, były właścicielkami sklepów. Jedna z inskrypcji odnalezionych w Tarquinii zaświadcza, że białogłowa sprawowała tam nawet urząd sędziego.