Z niektórych dokumentów wynika, że choć nasz wielki polski uczony raczej nie stawiał horoskopów, to jednak znał się na astrologii i potrafił interpretować kosmogramy
W dobie renesansu, a zwłaszcza na przełomie XV i XVI w. astrologia stanowiła integralną część nauki o gwiazdach, która w swym szerokim spektrum zawierała to, co dziś rozumiemy jako astronomię teoretyczną (matematyczną) i praktyczną (np. obliczanie efemeryd i rozmaitych tablic) oraz astrologię w ujęciu teoretycznym (filozoficzna refleksja nad wpływem gwiazd) i praktycznym (stawianie horoskopów, snucie prognoz).
Mikołaj Kopernik (1473−1543), który z uwagi na fakt, że zajmował się nauką o gwiazdach, a ściślej mówiąc astronomią matematyczną, miał nie tylko pojęcie o tej dziedzinie wiedzy, lecz także ją studiował. Nie jest pewne, czy nasz wielki uczony stawiał horoskopy, ale pozostawione przez niego zapiski sugerują, że był zainteresowany wiedzą astrologiczną, przynajmniej w zakresie własnego horoskopu, i to w dość konkretnej sprawie.