Metoda ta wywodzi swoją nazwę od dwóch słów – aromat, co oznacza zapach oraz terapia. Od co najmniej 6 000 lat wiele starożytnych cywilizacji, takich jak Egipt, Chiny czy Indie, używało jej jako popularnego remedium. Doceniono ją pod koniec XX wieku i do dziś jest bardzo popularna
Olejki eteryczne
Aromaterapia jako główne środki lecznicze wykorzystuje olejki eteryczne. Są to wysoce skoncentrowane ekstrakty z kwiatów, liści, łodyg, owoców i korzeni, a także destylowane z żywic. Stanowią mieszaninę aktywnych biologiczne substancji, które tworzą charakterystyczne zapachy. Istnieją różne metody ich aplikacji: inhalacja, naniesienie na powierzchnię skóry i masaż. Rzadko przyjmowane są wewnętrznie. Wdychanie oraz zewnętrzne ich stosowanie reguluje zaburzoną równowagę psychiczną i fizyczną. Znane są z tego, że łagodzą stres, odmładzają, regenerują pacjentów. Miejscem działania olejków eterycznych są nerwy węchowe prowadzące od jamy nosowej do mózgu.
Laboratoryjnie udowodniono ich właściwości przeciwbakteryjne, antybiotyczne oraz przeciwwirusowe. Są przydatne w terapii takich dolegliwości, jak choroba Alzheimera, dysfunkcje układu sercowo-naczyniowego, a nawet rak, jak też bóle porodowe. Obecnie obserwuje się wzrost tendencji do stosowania olejków eterycznych w leczeniu onkologicznym, a także przy zaburzeniach snu. Ich organiczny charakter i współdziałanie z ciałem, zapewniają poczucie dobrostanu, odświeżenia po wyczerpaniu.