Okazuje się, że zmiany klimatu, jakich jesteśmy świadkami, wpływają także na uprawę rośliny, bez której życie wydaje się obecnie na Ziemi niemożliwe, również na kawę.
Nieprzewidywalna pogoda sprawia, że coraz częściej upadają całe plantacje. Naukowcy oceniają, że do 2050 r. dojdzie do redukcji obszaru upraw kawy aż o 50 proc. Jeżeli globalne ocieplenie nadal będzie postępowało tak intensywnie, kawa stanie się napojem dla nielicznych, prawdziwym luksusem, na który będzie stać wyłącznie najbogatszych.
Naukowcy z Royal Botanic Gardens z Wielkiej Brytanii przedstawili jakiś czas temu symulację komputerową wpływu zmian klimatycznych na krzewy kawowca. Wynika z nich, iż już w 2080 roku może dojść do zmniejszenia liczby plantacji uprawiających kawę (Coffea Arabica) o około 85%.
Niepokoją również doniesienia mówiące o tym, że w przeciągu najbliższych dekad z powierzchni Ziemi zniknie najprawdopodobniej aż 60 proc. dzikich gatunków kawy. Są one ważne, ponieważ wykorzystuje się je w pracach nad wytwarzaniem nowych odmian arabiki, które mają potencjał radzenia sobie z chorobami i niesprzyjającymi warunkami.
Wszystko to sprawia, że niestety jakość surowca spada, a kawa na półkach sklepowych drożeje.
Oprócz problemów klimatycznych kawa ma też kilku zaprzysięgłych wrogów, z których najważniejszym jest pustosząca uprawy rdza kawowa. Atakuje ona krzewy, a ujawnia się pod charakterystycznym pomarańczowym nalotem, który wywołuje powolne usychanie rośliny. Epidemie rdzy kawowej wybuchają co kilka lat. Dziś występują praktycznie na wszystkich kontynentach. Zniszczyły m.in. uprawy w Sri Lance oraz plantacje w krajach Ameryki Łacińskiej.
W Kolumbii od dłuższego czasu działa Instytut Cenicafe – placówka naukowa, w której podejmuje się starania opracowania hybrydy arabiki i robusty, uodpornionej na przeróżne kawowe nieszczęścia, np. grzyby.
Natomiast marka Starbucks nabyła plantację w Kostaryce, tworząc centrum badawcze mające na celu poszukiwanie środków wzmacniających drzewa kawowe. W tym roku World Coffee Research – organizacja non profit założona przez 30 funduszy przemysłu kawowego, importerów i dostawców kawy, planuje rozpocząć globalną współpracę, która połączy wszystkie podejmowane wysiłki w jedną sieć. Może więc nie wszystko jeszcze stracone?
Mieszkańcy naszej planety każdego dnia wypijają około dwóch miliardów filiżanek kawy! I wielu z nich nie wyobraża sobie po prostu życia bez tego napoju…
/woch/