12 września w Sanktuarium Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się uroczystość beatyfikacji matki Elżbiety Róży Czackiej i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Oboje wymienieni znali się i współpracowali w kwestii opieki nad niewidomymi w okresie PRL. W czasie II wojny światowej nieśli pomoc prześladowanym Żydom, a po zakończeniu działań wojennych pomagali osobom represjonowanym przez władze komunistyczne.
W uroczystości beatyfikacji papieża Franciszka reprezentował kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który promulgował dekret beatyfikacyjny. Ceremonię transmitowano na YouTube na kanale Archidiecezji Warszawskiej.
Elżbieta Róża Czacka była osobą niewidzącą, całe życie pomagało niewidomym dzieciom. W podwarszawskich Laskach powołała do życia Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, założyła też Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
Urodziła się 22 października 1876r. w rodzinie arystokratycznej. Od dzieciństwa cierpiała na dolegliwości oczu i ostatecznie stała się osobą ociemniałą w wieku zaledwie 22 lat. Szybko postanowiła poświęcić się opiece nad ludźmi niewidzącymi. W 1909 r. otworzyła w Warszawie warsztaty rzemieślnicze i zakład edukacyjny dla niewidomych. Udoskonaliła metodę skróconych form w piśmie i dostosowała alfabet Braille’a do polskiej fonetyki; zreorganizował także domy zakonne Zgromadzenia. Z powodu ślepoty w 1950 r. zrezygnowała z funkcji przełożonej generalnej zakonu i po pogorszeniu się stanu zdrowia, zmarła w Laskach 15 maja 1961 r .
W swoich zapiskach odnotowała m.in.: Bywają w życiu niektórych ludzi wielkie katastrofy, które druzgoczą, łamią, rwą i przewracają wszystko. Nic już nie pozostaje z tego, co wiązało z życiem. Uderzenie jest tak mocne, że za jednym zamachem ogołaca człowieka ze wszystkiego. Prócz miażdżącego bólu, zdaje się, że już nic mu nie pozostaje. Bóg jest wtedy najbliżej.
Sama, mimo wielu ciężkich doświadczeń i cierpienia, nigdy się nie poddała. Wyniesienie jej na ołtarze wiele środowisk przyjęło, jako rzecz oczywistą.
Kościół katolicki obchodzi wspomnienie Matki Elżbiety w dniu 19 maja.
/woch/