Najsłynniejszą sentencję autorstwa ks. Benedykta Chmielowskiego, autora głośnych Nowych Aten, czyli swoistego kompendium wiedzy o otaczającym go świecie, można by zamienić na: – Kot, jaki jest, każdy widzi – (w oryginale było oczywiście – Koń, jaki jest, każdy widzi)
Koty towarzyszą ludziom od zarania dziejów. Ich status zmieniał się w zależności od kręgu kulturowego i czasów, w których żyły.
Egipt był krajem, gdzie uprawiano olbrzymie ilości zboża, zwano go wręcz spichlerzem śródziemnomorskiego świata. Stworzenia chroniące zboża przed gryzoniami, były więc niezwykle istotne. Plaga myszy i szczurów mogła doprowadzić do głodu i chorób, a właśnie przed tym broniły kraj koty.
Gloryfikowane i mające status prawie boski, w starożytnym Egipcie z jednej strony były chronione (za zabicie kota karano śmiercią nie bacząc na status sprawcy, a kara dotykała nawet wysoko postawionych Rzymian), z drugiej zaś strony kapłani zwietrzyli doskonały interes w handlu kocimi mumiami (powszechnie uważano bowiem, że ofiarowany bóstwu zmumifikowany kot będzie pośredniczył między bogami a poprzednim właścicielem, ułatwiając przepływ modlitwy i zapewniając szczęście żyjącym).
Jak czytamy w Historii kotów Madeline Swan – Egipcjanie stali się: prawdziwymi hodowcami kotów. Koty rozmnażano i trzymano w nieludzkich warunkach jedynie po to, by je zabić, zabalsamować i sprzedać przesądnym pielgrzymom. (…) Koty nie cieszyły się długim życiem – tylko mały odsetek kocich mumii należał do zwierząt, które przetrwały więcej niż dwa lata. Ponadto ślady na mumiach dowodzą, że kotom łamano kręgosłupy.
Przez setki lat pozbawieni skrupułów kapłani zabili wiele milionów tych zwierząt. Zapotrzebowanie było zresztą tak wielkie, że uciekano się również do fałszerstw. Badania rentgenowskie wykazały, że część tzw. kocich mumii tak naprawdę zawierała kości ludzi i zwierząt, chociażby ptaków, gadów i żab. Pomijając pazerną kastę kapłanów, ludzie w starożytnym Egipcie podchodzili do kotów z szacunkiem.
Kiedy kot odchodził w Zaświaty
domownicy na znak żałoby golili brwi. Zwierzaki te były antropomorfizowane jako bóstwa: