Wraz z powrotem do pełnienia funkcji prezydenta USA przez Donalda Trumpa, podpartej większością partii republikańskiej w Kongresie i wypowiedziami ludzi mających objąć w jego ekipie wysokie stanowiska, obecny rok może okazać się przełomowy dla Europy, w tym dla naszego kraju, chociaż skutki tych zmian oczywiście nie muszą nastąpić od razu…
Sytuacja ta jest zbieżna z wnioskami wypływającymi z historii matematycznej, które szerzej, wraz z prognozami geopolitycznymi, militarnymi i demograficznymi, przedstawiłem w książce i e‑booku Nadciągające zagrożenia i wojny, a historia matematyczna oraz w skróconej wersji przed rokiem na łamach Nieznanego Świata (nr. 12÷23−2÷24 – przyp. redakcji).
Obecnie militarna uwaga USA jest rozciągana, oprócz wojny na Ukrainie również w kierunku możliwych w kolejnych latach agresji Chin na Tajwan i Korei Północnej na Południową, a także nasilenia konfliktu na Bliskim Wschodzie, co wymagałoby zaangażowania się w czterech kierunkach.
Ponadto w listopadzie 2024 roku doszło do pierwszych wspólnych morskich manewrów Rosji i Indonezji, której część znajduje się nad cieśniną Malakka. Cieśnina ta stanowi bardzo ważny obszar dla światowego bezpieczeństwa oraz handlu międzynarodowego, w tym dla Chin, Tajwanu i Korei Południowej. Znajduje się w obszarze militarnego zainteresowania USA, Chin i Indii.
Na osłabienie oddziaływania militarnego Stanów Zjednoczonych może wpłynąć także
prognozowane załamanie gospodarki
ok. 2025 r., chociaż zarówno prognozy Banku Światowego, jak i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wskazywały na utrzymywanie się wzrostu gospodarczego w bieżącym roku, co może być związane z dalszym spadkiem inflacji światowej, a za tym – stóp procentowych oraz entuzjastyczną falą hossy, mogącą wystąpić przed załamaniem.
Jednak pojawiające się informacje o nieformalnych (jeszcze) pomysłach amerykańskiej administracji wprowadzenia nowych ceł na chińskie i europejskie produkty wraz z próbą nacisku na szefa Banku Federalnego Stanów Zjednoczonych, aby ustąpił ze swojego stanowiska na rok przed upływem kadencji, sugerują możliwy powrót rosnącej inflacji, a w efekcie podwyżki stóp procentowych, a w rezultacie odwrotnej sytuacji.
Załamanie się najważniejszego ekstrapolowanego indeksu dla rynku akcji S&P500, mające być korektą jego okresu wzrostu, trwającego od początku XIX w., a tym samym silnych problemów gospodarczych i społecznych, przedstawił w swojej prognozie prof. Stanisław Drożdż z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Jest ona zbieżna z modelowym zakończeniem się cyklu instytucjonalnego w USA oraz w przybliżeniu z moją prognozą, opartą na interpretacji wieloletnich fal Elliotta.
O możliwości rozpoczęcia negocjacji pokojowych między Ukrainą a Rosją, w bieżącym roku, wypowiadali się wcześniej wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego i prezydent Ukrainy, a po wyborach prezydenckich w USA pojawił się projekt wymuszenia zawarcia czasowego rozejmu pomiędzy tymi krajami. O ile zawarcie rozejmu na najbliższe lata może być korzystne dla Rosji i Ukrainy, dla naszego kraju już nie. W Rosji pogarsza się sytuacja gospodarcza, a Ukraina ma problemy z utrzymaniem pożądanego stanu armii. Z drugiej strony pojawiają się prognozy, dotyczące możliwego ataku Rosji na państwa NATO, w ciągu 2–5 lat.
Zdolność Chin do zaatakowania Tajwanu jest spodziewana na rok bieżący, według diagnoz wojskowych tego kraju lub na 2027 według opinii CIA, co oczywiście nie jest równoważne z wystąpieniem tej sytuacji.
W 2025 r. spodziewane jest także osiągnięcie
maksimum natężenia plam słonecznych,
co uprzednio zbiegło się w czasie z początkiem największego załamania kursów cen akcji w XX w. i poprzedziło o 10 lat kalendarzowych wybuch II wojny światowej w Europie, który miał miejsce w okresie maksimum ich natężenia oraz zakończenia I wojny światowej.
Zdaniem Tomasza Banysia z Instytutu Cybernetycznych Analiz Strategicznych, wskaźniki międzynarodowej zdolności sterowniczej, obliczone w oparciu o wzorzec, skonstruowany przez doc. Józefa Kosseckiego (Produkt System), od drugiej dekady XX w. odzwierciedlający wielkość produkcji stali, wskazują, że Chiny w czerwcu 2025 r. osiągną dwukrotną przewagę nad USA – w tym obszarze, co uprzednio, o ile nie dochodziło do wcześniejszej reorganizacji sceny politycznej, skutkowało wybuchem konfliktów zbrojnych, z odchyleniem standardowym dla lat 2002–2020, w 99 procentach +/- 12 miesięcy.
Natomiast polski astrolog Mirosław Czylek wskazuje na zagrożenia wypływające ze zbliżającej się koniunkcji Neptuna z Saturnem, z ich kulminacją jesienią.