Wyzwanie i milczenie oraz Sceptycyzm i inkwizycja
Czyli o tym, jak łatwo wpaść w pułapkę, gdy zadeklarowanym poczynaniom towarzyszy nie chęć poznania prawdy, lecz dogmatyczne myślenie, uprzedzenia i zła wola. Znany europejski extrasens, Nicola Cutolo z Bari rzucił wyzwanie członkom włoskiej organizacji zwalczającej fenomeny paranormalne i obiecującej wypłacenie wysokiej nagrody temu, kto wykaże ich istnienie. Gdy – powołując się na wcześniejsze rezultaty testów przeprowadzonych z nim w Instytucie Biofizyki w Kaiserlautern, podczas których mierzono m.in. emisję fotonów – zadeklarował chęć wzięcia udziału w stosownym eksperymencie, przeciwnicy nabrali wody w usta i pod różnymi pretekstami wykręcili się od podjęcia rzuconej przez Cutolo rękawicy. Jednocześnie ośmieszyli się po raz drugi, występując na pewnym kongresie ramię w ramię z fundamentalistami religijnymi, z których jeden, zresztą ksiądz, nie omieszkał pochwalić się tym, że spalił publicznie 96 talizmanów, amuletów i książek okultystycznych. Włoski miesięcznik Misteri jednym i drugim dyżurnym wrogom magii gratuluje smaku w doborze towarzystwa, a inne renomowane czasopismo Il Giornale dei Misteri dorzuca do całej afery kolejne kompromitujące fakty.
Majowie, Einstein i antena mózgowa
Na malowidłach i płaskorzeźbach przedstawiających głowy Majów widać spłaszczone, cofające się czoła i wydłużone ku tyłowi czaszki. Niektóre są tak zdeformowane, że nasuwają wręcz skojarzenia z istotami z obcej planety. Po co takie zabiegi wykonywano? Pośredniej odpowiedzi na to pytanie udzieliły nieoczekiwanie niedawne pomiary spoczywającego w formalinie mózgu Einsteina. Okazało się, że płaty ciemieniowe genialnego fizyka wykazują pewne niezwykłe cechy, które dały asumpt do wysunięcia hipotezy dotyczącej istnienia swoistej biologicznej anteny mózgowej. Czy z otchłani czasu, liczącej co najmniej 26 stuleci, badacze otrzymali przekaz pochodzący od mędrców i kapłanów, którzy wiedzieli o mózgu coś, czego nie odkryła jeszcze współczesna nauka.
Dzikie dziecię zwierzęcej miłości
W tropikalnych lasach Sri Lanki znaleziono 10-letniego chłopca wychowywanego przez małpy, a w dżungli Bengalu dwie dziewczynki, którymi opiekowały się wilki. Także w Indiach odkryto chłopca, żyjącego od małego w wilczym stadzie. Takich przypadków jest znacznie więcej, wszystkie one zaś dowodzą, że słynne opowieści Kiplinga nie były wyłącznie literacką fikcją. Szczególnie zdumiewające są przypadki wychowywania dziecka przez… niedźwiedzia. Niestety, późniejszy los nieszczęsnych istot, które próbowano zaadaptować do życia w społeczeństwie, okazywał się tragiczny. Co skłania zwierzęta do takich zachowań? Dlaczego opiekują się młodymi stworzeniami, obcymi im gatunkowo? Bardzo ciekawa publikacja.
Most O’Neilla i inne fenomeny
Druga część nieznanoświatowej publikacji roku zatytułowanej Życie na Księżycu? Na Srebrnym Globie zaobserwowano w pewnym okresie potężną konstrukcję przypominającą most i nie było to złudzenie optyczne, gdyż rejestracji, o jakiej mowa, dokonano w różnych ośrodkach na świecie. Z kolei profesor Frazer Thomson z Tulona University w USA odkrył w kraterze Piccolomini nową szczelinę, od której wiódł prosty pas, szeroki na 300 m i przypominający autostradę lub pas startowy, zaś inny badacz w okolicach krateru Rost namierzył w 1985 r. obiekt w kształcie filara z przymocowanymi do niego 7 tworami w kształcie cebuli, przy czym filar ten miał ok. 36 km! Mówimy o udokumentowanych faktach, a nie relacjach w stylu science-fiction!
Święty Franciszek czyli zwycięstwo Dobra
Gdy mówił do ptaków, sfruwały na ziemię i odlatywały dopiero na jego wyraźne życzenie. Podobnie jak inne zwierzęta, które on sam nazywał młodszymi braćmi tego samego niebieskiego Ojca, zdawały się rozumieć jego mowę. Najpiękniejszy i wypełniony radością życia hymn napisał w momencie, gdy przeżywał największy ból i cierpienie. Przedstawiamy mało znane epizody z życia jednego z największych mistyków na świecie, który poświęcił się dla innych, a gdy odchodził, jego ostatnim życzeniem było, by zdjęto zeń habit i by mógł spocząć na gołej ziemi. Wspaniała, poruszająca opowieść, liczne zdjęcia.
Ponadto:
- Szmilichowski o czuciu i ludzkiej zarozumiałości
- Niespodziewane zdjęcia satelitanre amerykańskiej bazy Area 51
- Czy badacze piktogramów w zbożu są coraz bliżsi rozwiązania zagadki? (zakończenie naszego wieloodcinkowego cyklu Księgi tajemnic)
- Woda oligoceńska – naprawdę zdrowa?
- W Poczcie healerów polskich kołobrzeski radiesteta i naturoterapeuta, inżynier Kilian Kurlus, a w Światłach Tybetu – Pisklę sępa
- Pozytywne nastawienie
- Październikowy horoskop