Proszę, zajrzyj do swojego portfela i zobacz ile masz w nim gotówki. Czy w ogóle masz portfel, w którym można przechowywać gotówkę? Kiedy ostatni raz płaciłeś/łaś przy użyciu fizycznych pieniędzy?
Płatności elektroniczne są: ● łatwe ● proste ● szybkie ● wygodne.
Scena w markecie: w żadnej z kas nie siedzi kasjerka, a jedyna ekspedientka nawołuje do przechodzenia do kas samoobsługowych. Zajmuje się tłumaczeniem, mniej bądź bardziej cierpliwie, jak obsługiwać kasę bezgotówkową. Mam wrażenie, że dni jej pracy są policzone.
W małym sklepiku zoologicznym kupuję siano dla królika. Właściciel siedzi w grubym swetrze i półmroku. Pada cena, a za nią błagalny ton:
– Poproszę gotówką.
Po przygaszonym, tak jak właściciel sklepu, świetle, wnioskuję, że nie jest mu łatwo prowadzić działalność. Czy wiesz, że przy niektórych transakcjach właściciel dopłaca do naszych zakupów?
Za każdą płatność kartą i za użycie terminalu bank pobiera opłatę.
Obok mojego biura znajduje się niewielki bazarek, na którym kupuję owoce, warzywa, miód, czy mleko. Jeszcze trzy lata temu w pobliżu można było wypłacić gotówkę w dowolnym z sześciu różnych bankomatów. Dziś został jeden! Zniknęły również placówki bankowe, które w dodatku podzieliły się na bezgotówkowe i gotówkowe. Tych drugich jest jak na lekarstwo. Mieszkańcy mniejszych miejscowości częstokroć muszą dojechać kilkadziesiąt kilometrów, by wypłacić większe sumy pieniędzy.
Konsekwencji nie muszę opisywać, każdy sobie dopowie…
Gdy przychodzimy do banku, aby wypłacić nawet ułamkową część oszczędności, często dowiadujemy się, że jedynie zaanonsowaliśmy naszą wypłatę i że po pieniądze mamy przyjechać po raz kolejny, bo w kasie pustka. No cóż… Kilka dni później wita nas ponownie ta sama uśmiechnięta pani. Nasz uśmiech nieco słabnie, kiedy zostajemy zarzuceni pytaniami: Po co wypłacamy pieniądze? Dlaczego taka kwota? Uczucie jak na przesłuchaniu. Czy jestem o coś podejrzana, bo chcę wyjąć własne oszczędności w postaci gotówki?
Pozornie są to nic nie znaczące zmiany, w istocie zaś droga do cyfrowej klatki, z której ciężko będzie uciec. Ale to nie tylko system. Sami sobie to robimy. Idąc drogą wygodną i szeroką, zboczyliśmy z ulicy wolności. Zatem ciężar odpowiedzialności spoczywa również i na naszych barkach.
Eliminacja gotówki
trwa w najlepsze. Polska dołącza do tej niechlubnej sztafety, która zmierza ku Central Bank Digital Currency (CBDC) – cyfrowej walucie banku centralnego.
Od 1 stycznia 2024 r. zostaną obniżone wszystkie limity transakcji gotówkowych.
O szczegółach dowiemy się z artykułu 18 ust 2. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Skandalem jest, że taka zmiana przechodząc przez ustawę podatkową omija nasze konstytucyjne prawo do korzystania i rozporządzania swoją własnością.
Zakazanie obrotu gotówkowego i przejście na pieniądz cyfrowy będzie złamaniem artykułu 227 Konstytucji RP!
Wspomniane limity, które wejdą w życie już od początku nowego roku to 8000 PLN w transakcji B2B (przedsiębiorca-przedsiębiorca) i 20000 PLN w relacji konsument-przedsiębiorca (B2C). Co ważne, przepisy obejmą również transakcje wykonane w innej walucie niż złotówka. Wtedy konieczne jest zastosowanie średniego kursu walut obcych, ogłoszonego przez NBP w ostatnim dniu roboczym, poprzedzającym dzień dokonania transakcji.
Znana francuska sieć supermarketów zdecydowała się przejść na płatności bezgotówkowe. W odpowiedzi zebrała się grupa 50 osób i ustaliła, że wszyscy będą robić duże zakupy tego samego dnia, o tej samej porze. Klienci z wózkami załadowanymi do pełna stali w kolejce do kas z obsługą. Po zeskanowaniu towarów, płacili gotówką. Personel był absolutnie przeciążony, kierownictwo sklepu zdenerwowane, tylko grupa konsumentów zachowywała spokój wobec pracowników. Sieć supermarketów ponownie przyjmuje gotówkę.
Niezastosowanie się przedsiębiorców do powyższych ograniczeń wiąże się z karami podatkowymi. Przedsiębiorca niestosujący się do nowych zasad, który pobierze opłatę w gotówce przekraczającą limit, nie będzie miał możliwości zaliczenia tego do kosztów uzyskania przychodów, co przełoży się na wyższy podatek dochodowy. Z kolei firmy przyjmujące od konsumenta płatności w gotówce przekraczające 20 000 PLN zostaną obciążone dodatkowym podatkiem.
Katarzyna Szewczyk o sobie:
Nogi twardo na ziemi, a głowa wysoko w gwiazdach. Z każdym swoim krokiem szukam łączności między ziemią a niebem. Od kilkunastu lat zajmuję się finansami, zamieniam fiducjarne środki płatnicze na prawdziwe pieniądze – fizyczne złoto i srebro. Od kilku lat uczę się astrologii świątynnej (klasycznej), by lepiej poznać siebie i świat. Chcę łączyć finanse i astrologię, by wnosić większą wartość dla świata.
Nowomowa zachęcająca do eliminacji gotówki promuje następujące korzyści:
https://polskabezgotowkowa.pl
● uszczelnienie systemu podatkowego – zgodzę się, ale jak się ma dobijanie małych i średnich przedsiębiorstw coraz wyższymi podatkami, do korporacji zagranicznych, które niemal w ogóle nie płacą podatków?
● lepsza kontrola własnych wydatków – zapewniam, że wydawanie środków płatniczych, których się nie widzi, źle na nas wpływa, bo tracimy kontrolę nad wirtualnym pieniądzem;
Dobre rady
● Na stacji benzynowej: napełnij zbiornik przy pompie obsługiwanej przez człowieka i zapłać gotówką.
● W restauracji: spróbuj w dużej grupie zamówić jedzenie, nie miej przy sobie telefonu ani karty bankowej (klienci robią tak np. we Francji – po prostu odmawiają udziału w systemie bezgotówkowym).
● eliminacja szarej strefy – rządzącym przypominam krzywą Laffera*. Wystarczy, by podatki były umiarkowane, a wpływy budżetowe same wzrosną. Po drugie, by zajęli się prawdziwymi złodziejami, a nie przedsiębiorcami. Tych pierwszych znajdziemy najczęściej wśród polityków i urzędników. Po trzecie, należy zracjonalizować wydatki, wówczas nie trzeba będzie na wszelkie godziwe i niegodziwe sposoby zabierać pieniędzy uczciwym obywatelom;
● bezpieczeństwo – do niedawna podobno fizyczne monety i banknoty przenosiły najstraszliwszą zarazę, stąd ministerstwo w trosce o nasze zdrowie ordynuje mniejszy kontakt z nimi.
Jak zatem wygląda świat bezgotówkowy? Na pozór wygodnie. Płacisz kartą, zegarkiem, telefonem, okiem, chipem w ręce itp. Jednocześnie Wielki Brat ma dostęp do wszystkich indywidualnych operacji finansowych. Śledząc drogę przepływów finansowych można ustalić: jaki styl życia prowadzimy, na co chorujemy, jak spędzamy wolny czas itd.
Pieniądz cyfrowy CBDC, który jest dla nas przygotowywany, pozwala prześledzić ruch każdej waluty od jej powstania, aż do umorzenia. Czy jednak chodzi tylko o
śledzenie naszych ruchów finansowych?
Nie sądzę. Pieniądz cyfrowy może służyć do kształtowania naszych zachowań konsumpcyjnych i społecznych. Wystarczy, że pewne transakcje będą odgórnie blokowane, a do innych będziemy zachęcani. Przykładowo: jeśli ktoś nie uzyska odpowiednich certyfikatów zdrowia, będzie odwiedzał antysystemowe strony internetowe, jeździł spalinowym pojazdem, miał za duży dom w stosunku do liczby mieszkańców lub niezgodny z dyrektywą rodzaj ogrzewania itd., może mieć wyższe oprocentowanie udzielonego kredytu, niższe limity płatności dziennych, a także wyższe opłaty lub kary zdejmowane bezpośrednio z konta.
Podsumowując, gotówka jest naszym bastionem wolności i dlatego warto jej bronić. Może mieć postać cyfrową, ale pod warunkiem, że nadal będzie anonimowa, powszechnie dostępna, przyjmowana.
* Krzywa Laffera – opracowana przez amerykańskiego ekonomistę Arthura Laffera, ukazująca zależności między stawką opodatkowania dochodów a dochodami państwa z tytułu podatków.
Lektury z tej tematyki dostępne są w Księgarni-Galerii NŚ w Warszawie przy ul. Kredytowej 2; wysyłkowo: www.nieznany.pl