Najważniejsze prasłowiańskie zioła, o leczniczej, ale i magicznej mocy, objęte były językowym tabu. Prawdziwe nazwy przekazywano ustnie i w tajemnicy z mistrza/mistrzyni na adepta/adeptkę, ponieważ oznaczało to również magiczne panowanie nad ich mocami
W mowie zewnętrznej natomiast, codziennej, przeznaczonej dla profanów określano je bardzo skromnymi nazwami: byl, byle, bylica, ewentualnie dołączając przybliżający działanie zioła epitet: po chorwacku veliki korenj, po serbsku veljebilje, w języku bułgarskim staro bile (pierwotnie znaczyło to silne ziele).
Zioła, najczęściej nazywane trawami, tak dalece przeważają w starosłowiańskiej farmakopei, że np. Czarnogórcy KAŻDE lekarstwo określali słowem trava. Na Rusi spisy ziół nazywano niegdyś trawnikami. Ze względu na etymologiczne pokrewieństwo ze słowem truć nazwa ta prawdopodobnie zawierała w sobie ostrzeżenie przed ukrytą w roślinie skuteczną i niebezpieczną mocą. Iwan K. Urumow w pracy Materiali po byłgarskata narodna medicina (1926) wskazuje blisko 400 różnych gatunków ziół stosowanych w bułgarskim lecznictwie ludowym. Na sam tylko gościec (reumatyzm) – jest ich kilkadziesiąt, do stosowania oddzielnie bądź w mieszankach. Mnóstwo przeróżnych roślin używa się również przeciwko suchotom, dolegliwościom żołądka itd.
Rośliny nazywane przez przodków bylicami tworzą całą grupę. Np. bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum L.) przejawia głównie działanie żółciopędne, ułatwiające przepływ żółci z pęcherzyka do dwunastnicy, wzmaga wytwarzanie soków trawiennych, działa moczopędnie, przeciwzapalnie, ściągająco, napotnie i przeciwrobacznie. Stosuje się ją do dziś w postaci naparu przy chorobach wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych (zastojów żółci, stanów skurczowych), także w niedokwaśności, zapaleniach żołądka i jelit oraz lekkich biegunkach. Napary z ziela bożego drzewka używane były jako środek pobudzający apetyt, dobroczynnie oddziałujący jednocześnie na przebieg procesów trawiennych i przeciw robakom. Stosowano je też przy dychawicy, gośćcu, przeziębieniach (ze względu na właściwości napotne). Zewnętrznie używano ich do robienia okładów na obrzęki i powiększone gruczoły.