Spis treści:
Szokująca minuta milczenia
14 lipca ub.r. w samo południe, gdy cała Anglia, a wraz z nią mieszkańcy innych krajów oddawali hołd ofiarom zbrodniczych zamachów terrorystycznych w Londynie, podczas monitoringu komputerowego tej potężnej, symbolicznej minuty milczenia w krytycznym momencie doszło do bezprecedensowej, głęboko zdumiewającej rejestracji. Stało się bowiem coś, co teoretycznie nie miało prawa się stać, a co precyzyjnie odnotowały tzw. generatory przypadku. Zarówno sam incydent, jak i jego interpretacja sformułowana przez Grażynę Fosar i Franza Bludorfa są szokujące i świadczą o tym, że mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem, które można by nazwać wprowadzeniem do naszej rzeczywistości jakichś ważnych informacji z zewnątrz zapoczątkowujących nowy ciąg wydarzeń. Przez kogo i skąd inspirowanych – nie wiadomo, jednak cała sprawa prowokuje do postawienia fundamentalnych pytań dotyczących istoty naszej egzystencji. Przy okazji także podsumowanie noworocznej Wielkiej Medytacji Nieznanego Świata i relacje uczestniczących w niej Czytelników. Silna i zaskakująca.
Szabla i piramida
Robert Leśniakiewicz prezentuje niektóre mało znane fakty i hipotezy dotyczące okoliczności zamordowania w 1079 r. w Krakowie przez króla Bolesława II Szczodrego biskupa Stanisława ze Szczepanowa, który został później ogłoszony świętym. Sama zbrodnia jako fakt historyczny nie budzi wątpliwości, w jej tle pojawiają się natomiast pewne znaki zapytania. Co przyniosła wykonana w 1963 r. obdukcja kości świętego i do jakich wniosków prowadzi? (na czaszce odnaleziono wyraźne ślady aż 7 cięć od miecza zadanych w tył głowy). Dlaczego zabójcą okazał się sam władca, a nie jego podręczni siepacze – jak działo się to w wielu innych przypadkach? Czy Gall zwany Anonimem w swoim przekazie na ten temat był bardziej panegirystą niż kronikarzem? Czemu proces kanonizacyjny biskupa Stanisława napotykał początkowo na trudności i jakie tajemnice mogły wiązać się z życiem późniejszego świętego? Czy gdzieś w zakamarkach całej tej sprawy czaił się również skrzętnie ukrywany skandal obyczajowy? O tym wszystkim.
W poszukiwaniu drogi
O karmie i przeznaczeniu, reinkarnacji i problemie tzw. wolnej woli w Salonie ezoterycznym “Nieznanego Świata”. Punktem wyjścia dla autora publikacji, Jakuba Jasińskiego stał się prezentowany w bostońskim Museum of Fine Arts słynny obraz Paula Gauguina. Skąd przychodzimy? Czym jesteśmy? Dokąd idziemy? Czy na takie pytania w ogóle można odpowiedzieć ze stuprocentową pewnością?
Dalekie echa wielkiej katastrofy
Jakie naprawdę skutki w sferze ludzkiego zdrowia spowodował wybuch w elektrowni atomowej w Czarnobylu, do którego doszło 28 kwietnia 1986 r.? Starcie różnych punktów widzenia i argumentów po 20 latach. Czy istotnie, jak wszem i wobec przekazują przedstawiciele lobby jądrowego w energetyce, tak naprawdę nic się wówczas strasznego nie stało, a alarmistyczne doniesienia na temat chorób, na które zaczęli zapadać mieszkańcy dotkniętego katastrofą regionu, były li tylko faktami medialnymi?
Strojenie umysłów
o muzykoterapii i jej frapujących niekiedy efektach dla ludzkiego zdrowia pisaliśmy już w przeszłości, jednak raport Wojciecha Chudzińskiego ujawnia w tej mierze wiele zaskakujących informacji. Okazuje się, że odpowiednio dobrana muzyka potrafi przyspieszyć tempo metabolizmu, podwyższyć lub obniżyć wydajność mięśni, spowodować wzrost lub spadek ciśnienia krwi, jak również zredukować próg wrażliwości na inne bodźce zmysłowe. Z kolei pewne jej rodzaje są w stanie generować poważne zaburzenia w psychice i organizmie słuchacza. Dlaczego podczas prapremiery Święta Wiosny Igora Strawińskiego, która odbyła się w 1913 r. w Paryżu, wśród słuchaczy znajdujących się na widowni doszło do niekontrolowanych wybuchów wściekłości? Czym jest tzw. efekt Mozarta, a czym wata cukrowa dla ucha?
Ponadto:
- Szmilichowski o problemie guru
- Skąd wiedzieli? – zaskakująca hipoteza fizyka, dr. hab. Zygmunta Zawisławskiego w kolejnej publikacji z cyklu Odkrywanie Atlantydy
- Szukanie samego siebie: potrójne odbicie światła – niezwykły obraz Mieszka Tyszkiewicza i jego kody
- W Okruchach Wszechświata: czy jesteśmy mieszkańcami … czarnej dziury (?!), a w Poczcie healerów polskich wrocławska terapeutka i artystka Urszula Muszyńska (z wężami, a nawet krokodylem w tle; tak, tak, to nie pomyłka)
- Żałoba na Mlecznej Drodze – pożegnanie Stanisława Lema
- Ważne konkluzje na zakończenie ostatniej sekwencji Nieśmiertelnych miast
- Ogólnoświatowy protest przeciwko okrutnym polowaniom na foki – Hańba, hańba, hańba. ⇒ czytaj artykuł
- Horoskop na maj