Zapraszamy na wręczenie – Jarosławowi Pijarowskiemu – Certyfikatu Nowych Wzorców Sztuki za 2022 r., które odbędzie się 25 kwietnia w firmowej księgarni Nieznanego Świata – Warszawa, ul. Kredytowa 2, godz. 17.00.
Od 2011 roku Nieznany Świat przyznaje Certyfikaty Nowych Wzorców Sztuki. Tworzą je ci wszyscy, którzy myślą i czują więcej niż inni; artyści mierzący się z filozofią, sensem oraz porządkiem świata; ludzie, którzy rozszerzają pole naszego postrzegania, czyniąc nas uważniejszymi i bogatszymi w swoim wnętrzu.
Jarosław Pijarowski
– urodzony w Bydgoszczy w 1971 roku, założyciel multimedialnego Teatru Tworzenia, twórca (określany jako awangardowy) oraz międzynarodowy wykładowca (wykłady i prezentacje w wielu krajach, m.in. w Yale, Nowy Jork [USA], a także uczelnie w Pekinie i Xichang [Chiny]).
Działalność artystyczną rozpoczął w rodzinnym mieście w wieku osiemnastu lat (w 1989 r.), od publikacji fotograficznych w Ilustrowanym Kurierze Polskim oraz wystawy multimedialnej zatytułowanej Czasoprzestrzeń i pochodne, opartej na interakcji kompozycji fotograficznych, dźwięku, a także tekstu.
W zakresie fotografii kreatywnej najbardziej znane są jego cykle oparte na wizerunku przedstawicieli polskiej sztuki, z którymi współpracował: Made in Poland oraz Identity, prezentowane m.in. w Nowym Jorku (obejmujące sylwetki: Pendereckiego, Olbrychskiego, Mazurówny, Głowackiego, Abakanowicz, Makowicza).
Najbardziej popularne fotoreportaże jego autorstwa dotyczą zaklętych światów tajemnic z Malty, Kambodży, Filipin, Tajlandii, Chin oraz USA.
Poza fotografią jest także performerem – w tym kontekście występował na Malcie, w Barcelonie (Hiszpania), Berlinie (Niemcy), Xichang, Pekiien, Szanghaju (Chiny), czy też w Manili na Filipinach.
Jego teksty były ogłaszane w branżowych publikacjach międzynarodowych (bengalskich, chińskich, amerykańskich), co łączyło się z występami na międzynarodowych festiwalach literackich (np. w Chinach).
Na początku lat 2000 powołał do życia Teatr Tworzenia. Zgodnie z definicją autora jest to: Niezinstytucjonalizowana forma realizacji twórczych idei, polegająca na intuitywno-improwizacyjnych działaniach tematycznych, mających na celu integrację oraz promocję myśli twórczej (słowo, muzyka, plastyka, teatr) w formach audio-wizualnych.
W warstwie muzycznej prawie wszystkie płyty, opublikowane i związane z twórczością Pijarowskiego, to uduchowione przestrzenie muzyczne, które nie tylko tekstami dotykają tematu duchowości. Awangardowe oratorium Terrarium realizowano np. w kościołach rzymskokatolickich, a na płycie Katharsis (A Small Victory) pojawiają się dźwięki EVP (Electronic Voice Phenomena – nawiązujące do transkomunikacji instrumentalnej, czyli kontaktów z Zaświatami). O wiele dłuższą listę dokonań Artysty można znaleźć m.in. w Wikipedii.
Redakcyjne jury w składzie:
- Anna Ostrzycka – redaktor naczelna NŚ, prezes Wydawnictwa Nieznany Świat
- Wojciech Chudziński – z‑ca redaktor naczelnej miesięcznika NŚ
- Piotr Cielebiaś – z‑ca redaktor naczelnej miesięcznika NŚ
Wywiad z Jarosławem Pijarowskim
Certyfikatem Nowych Wzorców Sztuki za 2022 r. uhonorowało Jarosława Pijarowskiego za działalność artystyczną łączącą przekaz o charakterze intelektualnym z domeną ducha, nadającą przesłaniom artystycznym transcendentalny wymiar, a także za pokazywanie, iż do odkodowania sensu i znaczeń realności, w jej szerokim ujęciu, nieodzowna okazuje się intuicja oraz wglądy parapsychiczne.
O spotkaniu
Podczas spotkania pokazane zostaną multimedialne prace o charakterze holograficznym, najmniejsze na świecie hologramy, posłuchać będzie można kilka utworów z płyt artysty w tym najnowszej jeszcze nie opublikowanej, oraz zwierzeń „bez mikrofonu” o otaczającej nas rzeczywistości z punktu widzenia i odczuwania synestetycznego.
Ponadto po raz pierwszy w Polsce specjalnie dla osób obecnych zostaną zaprezentowane nieznane szerzej opinii publicznej „przenośne” formy medytacyjne.
Również po raz pierwszy od wielu lat, dzięki zabiegom autora i firm wydawniczych, podczas spotkania dostępne będą w Polsce absolutne unikaty …
Płyta „Katharsis (A Small Victory)” opublikowana przede wszystkim w Chinach (wyjątkowa forma muzyczna w twórczości Pijarowskiego wraz z wkomponowanym zapisem ze wspólnych działań w zakresie paranormalnych „między wymiarowych rejestracji typu EVP wykonanych wraz z polskim jasnowidzem Markiem Szwedowskim).
Książka „Lemegeton – czyli Mniejszy klucz Salomona” wydana wiele lat temu z niedostępnymi w obiegu publicznym pracami graficznymi J. Pijarowskiego z ubiegłego wieku.
Najbardziej znany tomik wierszy (publikowany również w Chinach i USA) opisujący między innymi wizje autora z 1999 roku dotyczące różnych faktów i zdarzeń w tym ataku na World Trade Center.
Bądźcie z nami!
Serdecznie zapraszamy!