W poszukiwaniu magicznej formuły
Od setek lat próbujemy odkryć Słowo, za pomocą którego u zarania dziejów zapisano losy świata. Może był to algorytm warunkujący wydarzenia w Kosmosie, a może tajemne imię Boga, dające mu władzę nad wszelkimi bytami? Aby dojść do prawdy wertujemy prastare księgi, na nowo odczytujemy zaszyfrowane manuskrypty i śledzimy historię osób, które otarły się o potężną, sekretną wiedzę. Mimo że po upływie tysięcy lat nie jesteśmy dziś bliżej odkrycia hipotetycznego zaklęcia, cierpliwie kroczymy przed siebie w nadziei, że może kiedyś…? Pierwsza część trzyodcinkowego cyklu Przemysława Nowakowskiego, w którym autor opisuje historie tak tajemniczych woluminów jak: Księga Tota, Necronomicon, Steganografia, Rękopis Voynicha, Sanchoniaton, a przy okazji zadaje pytanie, czy nasz świat wyglądałby inaczej, gdyby w antycznych bibliotekach nie spłonęły najwspanialsze wytwory ludzkiej myśli.
Cierń duszy
Łatwiej wybaczyć, gdy ktoś o to prosi. Ale, by wybaczanie było prawdziwe, winno wiązać się z odpustem całkowitym. Tu nie ma miejsca na kompromisy ani chłodne wyrachowanie. Natomiast odmowa wybaczenia tak naprawdę okazuje się atakiem na własną równowagę psychiczną, dobrowolnym wbiciem ciernia w duszę. Bardzo ciekawy szkic Andrzeja Szmilichowskiego w Salonie Ezoterycznym „Nieznanego Świata”.
Templariusze między Odrą a Bugiem i Tajemnica templum: amerykański ślad?
Co kryją podziemia kaplicy w Chwarszczanach, dawnej świątyni templariuszy na ziemiach polskich, a jakie wydarzenia legły u źródeł legendy o tym, co stało się kiedyś na Maciejowej Górze w województwie podlaskim? Skąd na frontonie kościoła w burgundzkim mieście Villerevue-sur-Yvonne wzięły się płaskorzeźby ludzi z długimi uszami? Gdzie szukać genezy osobliwego wizerunku widniejącego na jednej z pieczęci templariuszy odnalezionej w Narodowym Archiwum Francji? Czy południowoamerykański bóg Quetzacoatl w rzeczywistości był… wikingiem? Do jakich wniosków doszedł francuski historyk i badacz Jacques de Mayée? Dwie ważne publikacje drążące nowe tropy i wątki związane z losami Zakonu Rycerzy.
Kraina gnomów, elfów i trolli
Jeden z najbardziej płodnych poznawczo reportaży z magicznej Islandii, jakie zdarzyło nam się czytać. Jak się okazuje, niewidzialnych mieszkańców tej wyspy do dziś otacza się wielką estymą, konsultując z nimi nawet poważne projekty inwestycyjne, tamtejsza specjalistka od obyczajów duchów Natury Sigurbjörg Karlsdótti potrafi przekonująco wyjaśnić, dlaczego nie należy z nich żartować i przytacza na poparcie swoich twierdzeń smakowite przykłady, a reżyser Fridrik Thor Fridrikson, którego obraz Dzień Natury w 1992 r. został nominowany do Oskara, żałuje, że gnomów czy trolli nie udało mu się sfilmować. Niezapomniana podróż przez magiczną krainę – tylko w Nieznanym Świecie.
Mars: niekończąca się zagadka
Mimo oficjalnych zapewnień, że na Czerwonej Planecie nie ma życia, to bynajmniej nie koniec związanych z nią tajemnic. O zmieniających swoje kształty i konfigurację budowlach, jakie uwieczniono na kosmicznych fotografiach, obalonym micie sztucznych dróg wodnych, a jednocześnie domniemanych szklanych tunelach i nowych, dziwnych anomaliach, jakie tam zaobserwowano. Raport NŚ.
Ponadto:
- Channeling sprzed 500 lat? (Niesamowite fakty związane z postacią Girolama Savonaroli ujawnione w publikacji Wojciecha Chudzińskiego)
- Katastrofa, której nie było, czyli o pewnym traumatycznym przekazie, jaki spowodował w ub. roku ogromną wrzawę w internecie
- W Odkrywaniu Atlantydy – nowy adres: Cypr i odkrycia irańskiego badacza Roberta Sarmasta, z którym spotkał się oko w oko Roman Warszewski, a w Okruchach Wszechświata orbitalne zwierciadła, albo niebezpieczne kwadrantydy
- W Poczcie healerów polskich – na falach ku zdrowiu i poznański energoinformatyk oraz terapeuta Przemysław Baranowski
- O chorobie Parkinsona nazywanej drżączką poraźną. Jakie są perspektywy skutecznej walki z nią?
- Ostatnia część szkicu Krzysztofa Piechoty Gdy Słońce było bogiem?
Barbarzyńcy w Bagdadzie, czyli powtórka z historii - W Salonie poezji ezoterycznej Helena Baronicz
- Horoskop na kwiecień