Symbol wszechwidzącego boskiego oka towarzyszy człowiekowi od czasów najdawniejszych. Swoją historią wyprzedza religie monoteistyczne. Z łatwością możemy się przekonać, jak bardzo głęboko zapuścił on swoje korzenie w sztuce, wierzeniach i magii, zwłaszcza ochronnej
Gwarantuję, że nie trzeba szukać daleko. Prawdopodobnie spotkacie go Państwo w pobliskim kościele. W ogólnej charakterystyce znak ten nawiązuje do Stwórcy, światła, wiedzy, jasnowidzenia, boskiej ochrony. Dostrzegamy go w hieroglifach i rzemiośle artystycznym oraz biżuterii starożytnego Egiptu – to majestatyczne Oko Horusa (lub Ra), boga nieba, przedstawianego pod postacią sokoła, które jest jednym z najsłynniejszych symboli tej kultury od antyku po czasy współczesne.
Prawe oko boga oznaczało Słońce a odpowiadało za aktywność oraz przyszłość. Lewe z kolei nawiązywało do pasywnego Księżyca i przeszłości. Zestawione razem dawały pełnię spojrzenia zarówno w dzień, jak też w nocy, zatem symbolizowały wszechwiedzę. Poddani faraona byli przekonani, że niezwykłe oko pozwala patrzeć na wszelkie problemy z lepszej perspektywy, jak również w przestrzeń niematerialną, w której rządzili umarli.