Zapraszamy na autorskie spotkanie z Igorem Witkowskim, które odbędzie się 28.09.2022 r. w naszej firmowej księgarni.
Tym razem okazją do spotkania z Czytelnikami będzie premiera dwóch najnowszych książek Autora: Antyduchowość. Przestroga przed powrotem miłości niszczącej (cz. 2) oraz Dlaczego religie muszą ustąpić miejsca wyższej duchowości? (cz.2).
Osobom czytającym Nieznany Świat Igora Witkowskiego przedstawiać nie trzeba, dla porządku przypomnijmy jednak garść podstawowych informacji. Witkowski (ur. 1963) z wykształcenia jest fizykiem. Jako dziennikarz i pisarz na początku zajmował się głównie techniką wojskową i historią II wojny światowej. W 1992 został redaktorem naczelnym miesięcznika Technika Wojskowa. Jako komentator pojawił się w kilkunastu telewizyjnych programach dokumentalnych, zrealizowanych m.in. przez TVP, TVN, Discovery Channel i History Channel. Spod jego pióra wyszło ponad 100 artykułów i kilkadziesiąt książek. Jest stałym współpracownikiem i felietonistą Nieznanego Świata, a także Laureatem Nagrody Honorowej naszego miesięcznika. Obecnie, jako autor, skupia uwagę przede wszystkim na pogłębionej analizie zachodzących na Ziemi przemian i zadaje istotne pytania o kondycję Homo sapiens i przeobrażenia, jakim podlegamy. Jego wnioski nierzadko zaskakują, ale niosą też – tak potrzebne w czasach zamętu – nadzieję i optymizm.
Do tego właśnie nurtu zaliczymy Antyduchowość‑2. Autor ponownie skupia w niej uwagę na patologiach drążących instytucję Kościoła katolickiego, począwszy od XVIII wieku. Obnaża praktyki tej religii odwołujące się do ludzkiej potrzeby miłości i czarno na białym pokazuje, co w istocie powstrzymywało rozwój Homo sapiens. Choć jego analiza obejmuje sporą część dziejów, jasno widać, że nauka w ogóle nie zajmowała się tym zagadnieniem. Dlatego najwyższy czas uświadomić sobie funkcjonowanie takich blokad percepcyjnych, bo bez tego ludzkość nie wydostanie się z pułapek, jakie sama sobie sprokurowała, a z którymi już niedługo przyjdzie się nam skonfrontować.
Jest to jednak książka wciągająca, napisana ze swadą i talentem narracyjnym, bynajmniej nie nudna, choć jak najbardziej faktograficzna.
Dlaczego religie muszą ustąpić miejsca wyższej duchowości? (cz.2) ukazuje z kolei Kościół katolicki w pierwszych wiekach jego istnienia, przy czym obraz ten nie ma wiele wspólnego z wersją zmitologizowaną, obowiązującą w powszechnym nauczaniu. Przy okazji otrzymujemy wgląd w poziom świadomości samych twórców tej instytucji. Autor prezentuje też obecne we wczesnym chrześcijaństwie nurty gnostyckie, które – jak się okazuje – nie były wcale tak marginalne, jak starano się to później przedstawiać.
Poruszającym zagadnieniem jest też niewątpliwie wykorzystywanie dzieci przez duchownych, do którego dochodziło od samego początku istnienia instytucjonalnego Kościoła – w tym przypadku Witkowski opiera swe analizy na najnowszych, przełomowych badaniach.
Zasadniczym celem książki jest jednak ukazanie ŹRÓDEŁ blokad rozwoju duchowego Homo sapiens, co prezentowane przez Autora przykłady uzmysławiają nader wyraźnie.