Bądź sobą

Bądź sobąBądź sobą. Wylecz swoje 5 ran
Lise Bourbeau
Wydawnictwo KOS, Katowice 2012

Rzadki na naszym rynku przekład z literatury francuskojęzycznej. Autorka, która jest założycielką jednej z największych szkół rozwoju osobistego w Kanadzie, napisała w sumie 14 książek, w tym światowy bestseller Wsłuchaj się w swoje ciało (wydany w 2006 r. również przez KOS-a). A w środku: o odrzuceniu, porzuceniu, upokorzeniu, zdradzie, niesprawiedliwości - zjawiskach, z którymi spotykamy się na co dzień i z którymi Lise Bourbeau wiąże (to jeden z oryginalnych nośników jej ezoterycznej koncepcji) problem tzw. masek (każdej ranie bowiem w tym ujęciu odpowiadają określone maski właśnie, takie jak: uciekający, zależny, masochista, kontrolujący czy surowy).

Dużo tu Freuda oraz Reicha, ale i mnóstwo własnych przemyśleń dotyczących przyczyn ludzkich traum oraz sposobów ich pokonywania. Niektóre charakterystyki typów osobowości wydają się celne, inne mocno dyskusyjne, najważniejsze jednak, że dostarczają obfitego materiału do przemyśleń. Konkluzja generalna sprowadza się do tego, że pierwszym krokiem ku wyzdrowieniu jest uświadomienie sobie wewnętrznej rany i zaakceptowanie jej. Zaakceptować oznacza zobaczyć ją i obserwować, wiedząc, że mieć sprawy do uregulowania jest rzeczą jak najbardziej ludzką i normalną. To, że jakieś sprawy cię bolą, nie oznacza, że jesteś złym człowiekiem. A maski? W tym momencie otwierają się pola interpretacyjne, które warto poznać, by wynikające stąd wnioski zastosować (lub nie) we własnym życiu.

Recenzja: Nieznany Świat 5/2013

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.