Eksperyment intencjonalny

Eksperyment intencjonalnyEksperyment intencjonalny. Waga Twoich myśli
Lynne McTaggart
Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2012

W książce Zakazana nauka Cynthia Logan tak portretuje Lynne McTaggart: …może wyglądać jak skrzat (mogłaby zagrać Piotrusia Pana, Dzwoneczek lub Pucka w "Śnie nocy letniej", lecz niech was nie zmyli jej łobuzerski uśmiech. Żywe zainteresowanie mnóstwem najróżniejszych spraw w połączeniu z wrodzoną inteligencją, determinacją i umiejętnością przekazywania w prosty sposób skomplikowanych informacji składają się na profil zawodowy, który doskonale służy jej (a także czytelnikom).

Gdy już jako znana dziennikarka McTaggart zachorowała na trudną do zdiagnozowania chorobę, cechy, o których wspomina Logan, okazały się niezwykle użyteczne. Owocem niezliczonych wizyt u różnych lekarzy stała się książka (1999), a potem czasopismo o wiele mówiącym tytule: What Doctors Don`t Tell You (Czego lekarze wam nie mówią). Kolejny wielki projekt autorki - Pole. W poszukiwaniu tajemniczej siły wszechświata (wyd. pols. 2009 r.) - to publikacja absolutnie wyjątkowa, podsumowująca obecną wiedzę na temat funkcjonowania naszej rzeczywistości w oparciu o rozmowy z naukowcami, którzy znaleźli się na pierwszej linii frontu badań. Praca nad tym kompendium rozrosła się do takich rozmiarów, że McTaggart, niedługo potem opublikowała książkę Eksperyment intencjonalny. Waga Twoich myśli, która domyka niektóre wątki swojej poprzedniczki, uświadamiając czytelnikom, iż poprzez własne myśli mają wpływ na fizyczną rzeczywistość.
Jednak przedsięwzięcie, o jakim mowa, to nie tylko książka; dziennikarka zainicjowała bowiem serię eksperymentów, które odbywają się w internecie (www.theintentionexperiment.com), testując wpływ naszych umysłów na otaczający świat. Udział w tych badaniach wzięły już tysiące wolontariuszy z 30 krajów, przy czym od strony naukowej monitorują je czołowi fizycy i psychologowie z University of Arizona, Princeton University, Międzynarodowego Instytutu Biofizyki, Cambridge University oraz Instytutu Nauk Noetycznych.
Praca Lynne dowodzi ponad wszelką wątpliwość, że wszyscy jesteśmy w jakiś sposób połączeni, a implikacje tego odkrycia trudno przecenić. Jeśli cała ludzka populacja funkcjonuje niejako zanurzona w polu kwantowym, które utrzymuje nas w niewidzialnej sieci, musimy przemyśleć obowiązującą dotąd definicję istoty ludzkiej oraz relacje, jakie łączą nas z każdym aspektem życia. McTaggart podsumowuje swe ustalenia w taki sposób: W naszych grupowych eksperymentach będziemy zadawać sobie najbardziej niemożliwe pytanie ze wszystkich: co, jeśli grupowa myśl może uzdrowić obiekt na odległość? To trochę tak, jakby pytać, czy myśl może uleczyć świat. Jest to niecodzienne pytanie, ale najważniejszą częścią badań naukowych jest (…) wola zadawania takich pytań. Nic dodać, nic ująć.

Recenzja: Nieznany Świat 5/2013

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.