Rekomendacja miesiąca 4/2013

PrzewodnikPrzewodnik po zjawiskach paranormalnych
Brian Haughton
Wydawnictwo PUBLICAT, Poznań 2012

Urodzony w Birmingham (Anglia) Brian Haughton jest z wykształcenia archeologiem, autorem kilku książek, z których część ukazała się także u nas. Sławę zyskał po napisaniu przetłumaczonego na kilkanaście języków bestsellera Ukryta historia. Obecnie mieszka i pisze w Patras w Grecji, gdzie również gra na gitarze w zespole rockowym.

Przewodnik po zjawiskach paranormalnych, który niedawno opublikowała poznańska oficyna PUBLICAT, wyróżnia się w zalewie podobnych pozycji serwowanych nam przez wydawców, przede wszystkim starannym opracowaniem graficznym, dziesiątkami archiwalnych fotografii i papierem kredowym - przy stosunkowo niskiej cenie (co w końcu nie jest bez znaczenia). Niełatwo uzyskać rzetelną wiedzę w pigułce na temat parapsychologii, tak pięknie zilustrowaną zdjęciami z epoki, na dodatek sprzedawaną w okładkach sugerujących, że dostaliśmy do rąk pożółkły manuskrypt.
Przy opisie takich zjawisk jak psychokineza, projekcja astralna, widzenie aury czy mediumizm, fotografie są w stanie znacząco poszerzyć nasze rozumienie poruszanych zagadnień i wprowadzić w klimat ubiegłych stuleci, w których je odkrywano i badano, najczęściej w atmosferze nabożnej kontemplacji.
Haughton dba o to, by czytelnik się nie nudził. Jego praca jest dosłownie naszpikowana ciekawostkami i anegdotami; uczciwie zapoznaje nas z historią dziedziny wciąż nieuznawanej przez naukę, z którą jednak flirtowało wielu największych scjentystów - w tym kilku noblistów. Autor stara się zachować obiektywizm. Nie daje wiary wszystkiemu, wielokrotnie zaznacza, że pewne fundamentalne problemy związane ze zjawiskami psi wciąż pozostają nierozstrzygnięte.

Interesującym dodatkiem do tej pozycji są testy, które każdy może sprawdzić na sobie. W ten sposób ustalimy, czy umiemy posługiwać się telepatią, jasnowidzeniem, psychometrią, channelingiem itp. Natomiast w osobnym dziale, zatytułowanym Analiza przypadku, Haughton prezentuje znane z historii postacie, które mogą posłużyć za ilustrację konkretnych darów paranormalnych.
Fascynacja tym, co leży poza rzeczywistością odbieraną pięcioma zmysłami ma (…) głębsze podłoże - pisze archeolog - a wywodzi się z czasów starożytnych. Zjawiska nadnaturalne pobudzają naszą wyobraźnię przede wszystkim dlatego, że przełamują ograniczenia wiedzy i intelektu… Polecamy każdemu, kto dopiero rozpoczyna swą przygodę z parapsychologią.

Recenzja: Nieznany Świat 4/2013

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.