Podręcznik refleksologii stóp

Podręcznik refleksologii stópPodręcznik refleksologii stóp
Hanne Marquardt
Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2012

To już kolejna w okresie kilkunastu miesięcy książka na polskim rynku poświęcona refleksologii (po Refleksologii nieznanej Bronisławy Kacprzyckiej z Częstochowy i Zarysie refleksologii dr. Janusza Kołodziejczyka). W tym przypadku chodzi o pozycję szczególną, gdyż par exellence podręcznik, napisany przez Hanne Marquardt - międzynarodową sławę w tej dziedzinie, osobę wyróżnioną przez Światową Organizację Refleksologów, która - jak przypomina Wanda Bratko, założycielka Polskiego Instytutu Refleksologii - opracowała własne, szczegółowe mapy stóp, wykształciła wielu profesjonalnych nauczycieli-terapeutów w licznych krajach, w Niemczech zaś, gdzie działa, wprowadziła refleksologię do kręgu zawodów medycznych (sama Marquardt urodziła się w Anglii, ale później przeniosła się właśnie nad Ren).

Jej Podręcznik - pięknie i niezwykle starannie wydany przez łódzką Galaktykę - został przetłumaczony na 14 języków, a jego merytoryczna zawartość stanowi niezwykle cenne źródło wiedzy na temat wspomnianej metody leczenia. Bo refleksoterapia - tak, to nie pomyłka - jest techniką leczniczą właśnie, jako że W strefach refleksów odzwierciedlone są wszystkie okolice ciała i wszystkie narządy. Kto choć raz skorzystał z refleksoterapii, dobrze wie, o czym mówimy, gdyż zapewne potężnie go podczas zabiegu bolało, ale też i efekty męczarni okazały się zapewne rewelacyjne.
Pani Marquardt jest przy tym nie lada fachowcem. Ujawnia wiele frapujących informacji (jak np. dotyczących postępowania terapeutycznego wobec pacjentów z przerostem prostaty czy w przypadku zaburzeń menstruacyjnych u kobiet) udziela ważnych wskazówek, przede wszystkim zaś nie stroni od osobistych komentarzy, których podstawą jest jej wieloletnie doświadczenie. Całość edycji uzupełnia wykaz specjalistycznych terminów oraz autoryzowanych centrów nauki refleksoterapii stóp w wybranych krajach - od Niemiec poprzez Polskę, a na Armenii kończąc. No i te perfekcyjnie wykonane przez samą autorkę rysunki… Dla fanów medycyny naturalnej to absolutny czytelniczy rarytas, a dla terapeutów manualnych, rehabilitantów i lekarzy - obowiązkowa lektura (naturalnie, jeśli chcecie się rozwijać).

Recenzja: Nieznany Świat 3/2013

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.