Rekomendacja miesiąca 3/2013

Drogi nieśmiertelnościDrogi nieśmiertelności
Bernard Jakoby
Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 2012

To druga książka Bernarda Jakoby opublikowana w Polsce. Czytelników, którzy zapoznali się z jego wcześniejszą twórczością (pracą Spotkania z tamtym światem, wyd. Adam, Warszawa 2008 r.), nie zdziwi zapewne fakt, że pozostał on wierny swym zainteresowaniom. A należą do nich tak niełatwe do zgłębienia fenomeny, jak NDE (doświadczenia pacjentów, którzy znaleźli się na granicy śmierci), sama śmierć oraz trwanie naszej świadomości po zgonie ciała.

Celem, jaki stawia sobie autor, jest zredukowanie obaw ludzi przed nieuniknionym końcem doczesnej egzystencji, jak też przygotowanie ich do poradzenia sobie z procesem umierania. Jakoby napisał 12 bestsellerów, które zostały przetłumaczone na wiele języków. Autor regularnie organizuje seminaria i wykłady w Niemczech, Austrii i Szwajcarii; udziela też wywiadów w radiu i telewizji.
Co ciekawe, od kilku lat otrzymuje przesłania channelingowe od kogoś, kogo nazywa towarzyszem swojej duszy - chodzi o byt o imieniu Gregory. W 2009 roku Jakoby opublikował pierwszy tom cyklu, w którym relacjonuje osobiste doznania o charakterze paranormalnym.
Doświadczeniem, które zdeterminowało całe życie pisarza była śmierć jego rodziców, do której doszło w okresie zaledwie czterech lat. Oboje zmarli na raka, cierpiąc w niewyobrażalny sposób. Towarzyszenie im w tych zmaganiach, które okazały się walką o zachowanie ludzkiej godności, zmieniło świadomość Bernarda i utwierdziło go w przekonaniu, że powinien zająć się w swej twórczości właśnie kwestią umierania.

- Poradzenie sobie ze stratą obojga rodziców - i to w tak dramatycznych okolicznościach - nie było dla mnie rzeczą łatwą - wyznaje autor. - Przez parę lat walczyłem z załamaniem.

Po czym formułuje wniosek, do jakiego doszedł po trzech dekadach badań zjawiska NDE: - Proces umierania pozwala nam w pełni zrozumieć, że jesteśmy istotami duchowymi. Nabieramy niepodważalnej pewności, że jesteśmy cząstką wielkiej, Boskiej całości, i że bez tego całościowego kontekstu, w który każdy z nas jest zanurzony, nasze życie straciłoby sens.

W książce znajdziemy m.in. najnowsze wyniki badań naukowych dotyczących zjawiska śmierci, które w ostatnich latach prowadzono w Holandii i USA. Ponadto Jakoby analizuje przekazy dotyczące umierania pochodzące z różnych tradycji kulturowych i religijnych, wskazując na trudne do podważenia podobieństwa, jakie w nich występują. Drogi nieśmiertelności są też swoistym hołdem złożonym osobie i działaniom dr Elisabeth Kübler-Ross, którą autor poznał osobiście, a która - po serii pięciu udarów mózgu - umierała sparaliżowana kilka lat, wciąż zachowując niezachwianą ufność w to, co czeka ją po drugiej stronie.

Recenzja: Nieznany Świat 3/2013

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.