Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia

Profilaktyka zdrowotnaProfilaktyka zdrowotna i fitoterapia
Krzysztof Błecha, Iwona Wawer
Bonimed, Żywiec 2011

Świat zaczął się od ziół i na ziołach się skończy – te słowa słynnej bułgarskiej wizjonerki Wangi warto przywołać podczas lektury tego tytułu.
Z przyjemnością należy zaznaczyć, iż nieczęsto spotyka się książki równie dobrze łączące poradnikową formułę i treściowy konkret z solidną podbudową naukową. Daje ona swoistą rękojmię wiarygodności przekazywanych informacji, a końcowy efekt zawdzięczamy profesjonalnemu tandemowi autorskiemu.

Krzysztof Błecha to lekarz medycyny i praktyk naturalnych metod terapii z długim stażem, szefujący beskidzkiemu Centrum Ziołolecznictwa O. Grzegorza Sroki (patrz nr 10/2010). Natomiast prof. dr hab. Iwona Wawer z Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego od wielu lat za pomocą najnowocześniejszych technik badawczych rozbiera na czynniki pierwsze rośliny lecznicze, badając aktywność zawartych w nich substancji ze szczególnym uwzględnieniem antyoksydantów. Trudno zaiste o lepszą rekomendację.
Warto też przytoczyć podtytuł omawianej pracy: Rola suplementów diety, dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego, żywności funkcjonalnej oraz leków roślinnych. Jak widać, autorzy w klarowny sposób charakteryzują cechy wszystkich wymienionych rodzajów asortymentu prozdrowotnego oraz różnice między nimi, podkreślając z naciskiem, że lek leczy chorobę – suplement diety pomaga utrzymać homeostazę. K. Błecha i I. Wawer piszą też o interakcjach medykamentów i dodatków żywieniowych oraz specyfice ich doboru pod kątem płci, wieku, szczególnych stanów fizjologicznych (np. okresu ciąży), ale również suplementacji zalecanej po operacjach chirurgicznych. Temat został więc potraktowany bardzo poważnie.
Lwią część książki, jak przystało na solidny przewodnik teoretyczno-praktyczny, zajmują sekwencje poświęcone zapobieganiu i naturalnej terapii chorób poszczególnych układów ludzkiego organizmu – od pokarmowego (ten rozdział jest zresztą najobszerniejszy, gdyż kwestii prawidłowego trawienia autorzy przypisują główną rolę w utrzymaniu równowagi cielesnej), poprzez sercowo-naczyniowy, płciowy, itd., a na skórze kończąc. Są też, odrębnie zgromadzone, ważne informacje o profilaktyce nowotworów (uwaga: na pochwały cud-leków radzimy tu nie liczyć).
Jedną z zalet Profilaktyki… jest zamieszczenie kilkudziesięciu barwnych schematów, w przejrzysty sposób obrazujących, jak działają i w których chorobach są przydatne poszczególne rośliny lecznicze, wraz z danymi na temat dawkowania, ewentualnych interakcji i skutków ubocznych, tudzież wymienieniem źródeł, z jakich zaczerpnięto informacje. Dotyczy to nie tylko gatunków pospolitych, ale też mniej znanych bądź egzotycznych, jak ortosyfon groniasty czy hakorośl rozesłana (diabelski pazur). Przy tej okazji ujawniono zresztą mniej znane zalety popularnych ziółek, np. melisy, która nie tylko uspokaja, ale również podnosi odporność organizmu przeciw mikrobom.
Oczywiście część Czytelników nie musi zgadzać się z niektórymi poglądami autorów, np. dotyczącymi przyczyn i leczenia otyłości, roli błonnika pokarmowego, czy obniżania ciśnienia krwi za pomocą rekomendowanej diety DASH. Natomiast żadnych wątpliwości nie będzie chyba podczas zapoznawania się z suplementacją w reumatologii, profilaktyką zaburzeń erekcji, informacjami o pro- i prebiotykach, wpływie czarnych jagód na pracę mózgu, albo przepisem na mieszankę ziołową skuteczną przy mięśniakach macicy. Dodajmy do tego miłą dla oka okładkę – czego chcieć więcej?

Recenzja: Nieznany Świat 2/2013

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.