Rekomendacja miesiąca 10/2012

Myśl zdrowo. Jak umysł i ciało razem mogą zwalczać choroby
Alicja Grzesiak
Wydawnictwo Helion, Gliwice 2012

Ciekawa okazuje się już sama autorka książki – z wykształcenia psycholog – która od wielu lat jest niekonwencjonalną terapeutką i, jak mówi o niej praktykujący w wielu szpitalach Europy Zachodniej lekarz-psychiatra Waldemar Krynicki, nie tylko napisała książkę niezwykłą, lecz sama zasługuje na ten przymiot (Piękna kobieta, w swej prawdziwej kobiecości delikatna i subtelna, a jednak idąca szlakami życiowymi nieustraszenie i z determinacją, a zwłaszcza, co najbardziej fascynujące, z gracją i lekkością). 

Jednocześnie, zachęcając gorąco czytelników do lektury tomu Alicji Grzesiak, dr Krynicki wyposaża ich na drogę w gwarancję oczarowania – i ma po stokroć rację!
Nie jest to bowiem żaden typowy poradnik, opowiadający o tym, jak radzić sobie ze stresem, chorobami przewlekłymi, bólem czy traumą, lecz dojrzały, w pełni oryginalny przewodnik po świecie soma i psyche w ich nierozłącznym związku, o psychologii zdrowia i psychicznych mechanizmach chorowania oraz terapii. Alicja Grzesiak, którą, tak się składa, w Nieznanym Świecie dobrze znamy, gdyż towarzyszyliśmy początkom jej trudnej drogi (reportaż na temat założonego przez nią ośrodka drukowaliśmy w nr 2 z 2005 r.), jest zaliczana w Polsce do niewielkiej grupy fachowców zajmujących się psychosomatyką. Uprawia m.in. terapie prowadzone w tzw. procesie generatywnym oraz z zastosowaniem hipnozy, co przynosi często zaskakujące wymierne efekty. Warto dodać, że autorka Myśl zdrowo ostatnio ze szczególną pasją zgłębia wątek porodów i dzięki nabytej w tej dziedzinie wiedzy, jak sama mówi, przekonała się, ile energii na starcie zabiera szpital poprzez cesarskie cięcia bez wskazań medycznych, niepotrzebne podawanie leków, zbyt wczesne odcinanie pępowiny itp., nie mówiąc o zbędnych szczepieniach.

To świetna, kompetentna książka, wypełniona po brzegi zaczerpniętymi z praktyki przykładami. Uświadamiają one z jednej strony, jak skuteczne w konkretnych sytuacjach mogą okazać się metody zaliczane do obszaru medycyny niekonwencjonalnej, z drugiej zaś, do czego są w stanie prowadzić akademicka rutyna i schematy medycznego diagnozowania. Jak w przypadku cytowanego w jednym z rozdziałów lekarza, który, wypełniając historię choroby kobiety leżącej w szpitalu po wypadku samochodowym, po stwierdzeniu u niej złamania obojczyka i dwóch żeber, pyta pacjentkę, ile ma lat. Gdy zaś słyszy odpowiedź: Dwadzieścia siedem, dyktuje osobie wypełniającej kartę: ...i wstrząśnienie mózgu z całkowitą utratą pamięci. No, po prostu cudo, jak by powiedziała nasza wspaniała współpracowniczka, Małgorzata Szafrańska, od której ciągle w Nieznanym Świecie czegoś się uczymy, za co jesteśmy jej dozgonnie wdzięczni.

Recenzja: Nieznany Świat 10/2012

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.