Przeskok ewolucyjny

Przeskok ewolucyjny – od kryzysu do życia w harmonii
Bruce Lipton, Steve Bhaerman
Wydawnictwo MEDIUM, Konstancin-Jeziorna 2012

Bruce Lipton to znany autor wielu książek oraz seminariów, których wiele możemy dziś znaleźć w internecie. Z wykształcenia biolog – z powołania lider nowej świadomości – w serii eksperymentów naukowych dowiódł, że geny nie determinują życia. Przeciwnie, wpływa na nie środowisko. Nie jesteśmy więc ich ofiarami, lecz możemy kierować własnym życiem za pomocą umysłu.

Drugi z autorów – Steve Bhaerman przez ostatnie 22 lata występował jako Swami Beyondananda – kosmiczny komik. Przedtem jednak był politologiem i aktywistą społecznym. Ponad 20 lat zajmował się rozwojem osobistym, medytacją i duchowością.
W pierwszej części książki autorzy dokonują dogłębnej analizy darwinowskiego paradygmatu ewolucji, wskazując na jego ewidentne braki i niekonsekwencje. Jednocześnie zwracają uwagę na mechanistyczny model fizyki Newtona, na gruncie którego rozwijały się koncepcje Darwina. W efekcie od kilku stuleci żyjemy w świecie, którym rządzi przypadek. Jeśli przyjmiemy nową perspektywę, którą oferują nam fizyka kwantowa, epigenetyka oraz najnowsze odkrycia biologii, nasz świat całkowicie się zmieni. Wszystko w nim zależeć będzie tylko od nas, od naszego wyboru, który ma globalne konsekwencje, gdyż albo przetrwamy jako ludzkość, albo wyginiemy niczym dinozaury. Zaszliśmy już zbyt daleko, zniszczyliśmy w dużym stopniu biosferę i Matkę Ziemię. Co więcej, robimy to nadal, nie oglądając się na konsekwencje. No... może nie my sami, ale wielkie korporacje nastawione na szybki zysk. Jednak to my je wzmacniamy, kupując ich towary oraz usługi. Tu właśnie leży możliwość wyboru.

Najważniejsze jednak jest główne przesłanie książki, zgodnie z którym percepcja steruje zarówno zachowaniem, jak i aktywnością genów. Nowa nauka podkreśla fakt, że przez całe życie mamy nad nimi kontrolę. Jesteśmy organizmami, które się uczą i pod wpływem życiowych doświadczeń przebudowują swój kod genetyczny przekazywany potomstwu. Prawdziwy problem polega na tym, że od tysiącleci programowano w nas bezsilność i zależność od innych w sferze duchowości i zdrowia. Za tę zależność trzeba oczywiście płacić, a ów "handel" doprowadził do stanu krytycznego, w jakim znalazł się dzisiejszy świat. To właśnie matrix, w którym żyjemy. Dobra wiadomość jest taka, że możemy z niego wyjść, przeprogramowując własne życie. Musimy wytworzyć nową świadomość, która da szansę pozostawienia za sobą tego, tak dla nas niekorzystnego i zaprogramowanego kulturowo ograniczenia.

Coraz więcej ludzi na świecie zaczyna to wyraźnie rozumieć. Dzięki internetowi mogą się oni połączyć we wspólną sieć świadomości i wpływać na resztę świata. Ten proces już trwa, trzeba tylko osiągnąć tzw. masę krytyczną. Obyśmy zdążyli, zanim nie będzie już odwrotu.
Wychodząc od doświadczeń nad genami, autorzy prowadzą czytelnika prostą ścieżką do stwierdzenia faktu, że za obecny stan świata są odpowiedzialne determinizm darwinowski i mechanistyczne podejście fizyki newtonowskiej. Powiedzmy od razu – stan bardzo kiepski, być może nawet katastrofalny. Ekosystem doprowadzony został prawie do zapaści i, jeśli szybko nie zaczniemy działać, ludzkość zginie. To ostatni dzwonek – jeszcze mamy co ratować! Zmiana zaczyna się w nas, w naszych umysłach dokonuje się poprzez wybory dotyczące codziennego życia.

Recenzja: Nieznany Świat 9/2012

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.