Władca piorunów

Władca piorunów. Nikola Tesla i jego genialne wynalazki
Przemysław Słowiński, Krzysztof K. Słowiński
Wydawnictwo Videograf Edukacja, Chorzów 2011

Nikola Tesla to jeden z największych wynalazców końca XIX wieku, a jednocześnie człowiek, którego okrywa tajemnica. Obecnie ludzie postrzegają go raczej jako magika niż naukowca, do czego przyczyniła się zapewne legenda, z powodzeniem dyskontowana przez kulturę masową, w tym przede wszystkim - kino.
W Polsce, jak dotąd, nie ukazała się żadna biografia słynnego Serba (wyłączywszy pozycje broszurowe). Z tym większą więc radością wypada skonstatować, iż wydany ostatnio Władca piorunów – ponad pięciusetstronicowy tom dwójki autorów – to dzieło rodzime, wynik benedyktyńskiej wręcz kwerendy, nie zaś kolejne tłumaczenie powstałej na Zachodzie pozycji, którą – jak kalkulują wydawcy – da się nakarmić nasz mało wymagający rynek.

Kim był i czego dokonał Nikola Tesla, że za życia zyskał tak wielką sławę, a umarł de facto w zapomnieniu? Co spowodowało, że jego losy przykuwają obecnie uwagę wszystkich, którzy mieli okazję się z nimi zapoznać?
Książka Słowińskich bardzo przybliża nas do odpowiedzi na te pytania, nie omijając bynajmniej wątków dotyczących w życiu wynalazcy zagadnień związanych z parapsychologią i wizjonerstwem.
Przypomnijmy, że gdy Tesla zmarł w swym hotelowym pokoiku w 1943 roku, wszystkie jego notatki, plany i projekty zarekwirowało FBI. Możliwe, że wśród nich znajdowały się plany konstrukcyjne promieni śmierci lub maszyn działających za pomocą fal skalarnych, czyli cuda techniki przyszłości, o których my dopiero marzymy. Takie wizje przemawiają do wyobraźni i legitymizują sławę, jaką Tesla cieszył się u schyłku XIX stulecia. Przy czym fakty są niepodważalne, a dokonane przez Serba odkrycia zasługują na największy respekt społeczeństwa i świata nauki. Nic też dziwnego, iż niektórzy porównują go z Einsteinem lub Leonardo da Vincim.
We Władcy piorunów nasz bohater jawi się jako postać pełnokrwista – człowiek o skomplikowanym charakterze, konsekwentnie dążący do osiągnięcia własnych celów. Z drugiej strony persona tragiczna, cierpiąca na wiele natręctw, całe życie zmagająca się z nieufnością inwestorów oraz brakiem pieniędzy. Warto na koniec zaznaczyć, iż biografia genialnego wynalazcy w dużej części została przez autorów zbeletryzowana, dzięki czemu czyta się ją jak fascynującą powieść. Gorąco polecamy.


Recenzja: Nieznany Świat 7/2012

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.