Rekomendacja miesiąca 7/2012

Miłość zaklęta w chorobie
Bert Hellinger, Andrzej Nehrebecki
Wydawnictwo POCIESZKA, Kraków 2012

Wspaniały prezent dla wszystkich fanów Berta Hellingera i jego metody ustawień systemowych. Potężny objętościowo, ponad 400 stronicowy i wydany na kredowym papierze tom z kilkudziesięcioma kolorowymi ilustracjami powstał na podstawie seminariów w Polsce z udziałem Berta Hellingera, które złożyły się na tzw. Kurs Mistrzowski. Praca psychoterapeuty i filozofa Andrzeja Nehrebeckiego nad tą unikatową – bo ze względu na zawartość jest ona bezsprzecznie unikatowa – książką trwały dwa lata, a na edycję składają się: tekst samego twórcy ustawień rodzinnych, fotografie, będące stopklatkami z nakręconego w czasie seminarium materiału filmowego (wiele z nich jest autentycznie poruszających!), ich objaśnienia oraz zamykające całość komentarze.

O tych ostatnich organizator warsztatów hellingerowskich, współautor Miłości zaklętej w chorobie pisze, że są jak zwodzony most, który łączy perspektywę naszego codziennego życia z wymiarem miłości, w jaki wprowadza Bert Hellinger. Zawarłem tu wiele moich osobistych doświadczeń jako psychoterapeuty i (...) człowieka, który coś ważnego odnalazł.
Jak niepowszednia jest dramaturgia recenzowanej książki, uświadamiają takie oto objaśnienia towarzyszące poszczególnym zdjęciom: Reprezentant Syna kładzie się na ziemi. Prawą ręką chroni głowę. Pacjentka zakrywa twarz dłońmi. Pogrąża się w rozpaczy. Ta rozpacz jednak nie jest w służbie miłości, tylko winy i kary. Jest odmową działania dla dobra Syna. Albo: Dzieci i Cukrzyca długo czekają z nadzieją, jednak Matka (Pacjentka ) nie patrzy na nie. Nie jest w stanie podołać temu, co wszystko wydaje się takie proste.
Dodajmy, że organizatorem hellingerowskiego Kursu Mistrzowskiego był Polski Instytut Psychoterapii Integratywnej w Krakowie, a przygotowania do tego przedsięwzięcia wspierali jako wolontariusze liczni psychoterapeuci, lekarze, studenci wyższych uczelni, przede wszystkim zaś słuchacze Studium Psychoterapii PIPI. Sam Bert Hellinger powiedział o Miłości zaklętej w chorobie – w kształcie, jaki nadal jej Andrzej Nehrebecki (notabene wysokiej klasy człowiek, o czym mówią wszyscy, którzy go znają) – To piękna książka (...), która porusza serce.


Recenzja: Nieznany Świat 7/2012

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.